Cizinci v Rusku budou mít sledovací aplikaci, konec Skypu dopadl na vývoj v Praze, CETIN zrychluje VDSL

30. 5. 2025
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Jony Ive a Sam Altman, OpenAI
Autor: OpenAI
Musk investuje do Telegramu. Nové modely od Anthropicu. OpenAI kupuje firmu Jonyho Ivea. Na iPhonech už lze platit i bez Apple Pay. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Konec Skypu dopadl i na početný vývoj Microsoftu v Praze. Firma u nás také propouštěla. Microsoft finálně odpískal dřívější plány na pražské datacentrum, ještě loni ale sliboval velké nabírání vývojářů na AI.

Polsko vítězí. Česko zatím neuzavřelo jedinou investici spojenou s továrnou TSMC v Drážďanech. Česko už od Tchaj-wanu získalo tři čipová centra, propojení na drážďanskou továrnu zatím vytěžit neumíme. Snaží se stát a Ústecký kraj, Poláci jsou ale připravení díky zrušení plánů Intelu na výstavbu tamní továrny. Česko by chtělo hrát roli například v chemických dodávkách. Jednání stále běží, ale bude to těžké. TSMC mezitím otevře centrum pro návrh čipů v Mnichově.

Češi přispěli k průlomu v nejpokročilejší výrobě čipů u světové jedničky, která dodává Applu či Nvidii Přečtěte si také:

Češi přispěli k průlomu v nejpokročilejší výrobě čipů u světové jedničky, která dodává Applu či Nvidii

Český podnikatel prodal Němcům firmu s datacentrem v Praze, teď s nimi bude investovat miliardy. Damir Špoljarič z VSHostingu se spojil s kolegy z Contaba a chystají první transakcem kolem IT infrastruktury, cloudů a podobně.

Cizinci si v Rusku budou muset povinně instalovat sledovací aplikaci. Stát tak bude vědět, kde se nachází. Dále bude nutné poskytnout biometrické údaje. Byl na to přijat zákon, platit začne v září. Povinnost se týká cizinců bez víza, kteří se v zemi chystají být déle než tři měsíce. Výjimka je pro diplomaty, mezinárodní organizace, nezletilé a občany Běloruska.

Více než polovina globálního internetového provozu je spojená s šesti americkými společnostmi. Jde o Google (Alphabet), Metu, Apple, Amazon, Microsoft a Netflix. Další roli hrají Disney+ a TikTok (ByteDance). “Takto koncentrovaný podíl na internetovém provozu přináší nejen komfort a inovace pro uživatele, ale zároveň představuje rizika pro rozmanitost obsahu, férovost trhu a bezpečnost dat. Dominance MAMAAN proto logicky vyvolává zvýšenou pozornost regulátorů i veřejnosti,” shrnul firma ComSource, která čísla publikovala. Tato dominance mimo jiné stojí za tím, že evropští operátoři volají po takzvaném férovém poplatku, tedy desátkách za to, že big techu vodí jejich data.

Výzkum nových technologií u jednoho z největších operátorů světa povede Čech Přečtěte si také:

Výzkum nových technologií u jednoho z největších operátorů světa povede Čech

V Evropě už není nutné na iPhonu platit pouze přes Apple Pay. Platí to i pro další zařízení od Applu jako jsou hodinky Watch. První alternativou je Curve Pay.

Pevnost Applu dostává trhliny i v USA. Na tamní App Store se vrátil Fortnite. Federální soud rozhodl, že Apple musí na americkém trhu umožnit vývojářům používat alternativní cesty pro placení uvnitř appek. Epic Games jakožto vývojář Fortnitu s Apple kvůli uzamčení ekosystému dlouhodobě bojuje. V Evropě díky DMA musí Apple zpřístupnit alternativní app story, díky čemuž funguje Epic Games Store.

Legendární designer Applu Jony Ive se ve velkém vrací na scénu. Člověk, který s Jobsem obrodil Apple a přinesl fenomény jako iPhone, se nyní bude angažovat v éře generativní umělé inteligence, respektive LLM. OpenAI od něj za 6,5 miliardy dolarů koupila firmu io. Výsledkem by mělo být malé nositelné zařízení, možná umístěné na krku, sloužící jako AI asistent. Nemá mít displej a bude se ovládat hlasem. Podobné koncepty zatím neuspěly. Chystaná novinka by se mohla na trh dostat v roce 2027.

Zakladatel Valve a Steamu Gabe Newell pracuje na konkurenci pro Muskův Neuralink. Půjde o zařízení schopné přímé komunikace mezi mozkem a počítačem. Mladá firma Starfish Neuroscience, kterou Newell založil, nyní popsala určité pokroky. Čip je schopný zaznamenávat mozkovou aktivitu a neměl by potřebovat baterii.

Umělou inteligenci v ČR už nebude mít na starost ministerstvo práce. Stát má nového zmocněnce Přečtěte si také:

Umělou inteligenci v ČR už nebude mít na starost ministerstvo práce. Stát má nového zmocněnce

Německé firmy chtějí vybudovat obří datacentrum pro AI jakožto alternativu pro americké obry. Řeší to Deutsche Telekom (vlastník českého T-Mobilu), SAP a Schwarz. Konsorcium má zájem o jednu z takvaných AI gigatováren Evropské unie. Podobné ambice hlásí i Česko, jeden takový komplex vyjde až na 125 miliard korun.

Seznam nasadí umělou inteligenci do Email.cz. Pomůže třeba s navrhováním předmětu zprávy nebo opravou chyb. Jde o další využití interního modelu SeLLMa.

Anthropic uvedl nové velké jazykové modely Opus 4 a Sonnet 4. Rozjet je můžete skrze API nebo Claude.ai. Zlepšení se týká například programování nebo matematiky.

Videa generovaná skrze AI lze doplnit také o generované slovo. Zde je ukázka, jak lze přidat mluvení či zpěv. Údajně jde o výsledek asi dvouhodinové práce s modelem Google Veo 3. Vyvíjí se to rychle, potenciál AI je evidentně značný.

Muskova xAI investuje 300 milionů dolarů do Telegramu. Transakce se uskuteční v hotovosti a akciích. Telegram má rovněž získat podíl 50 procent z prodávaných předplatných na xAI, bude tedy do svých služeb integrovat AI Grok.

Stanjura nechce uvolnit peníze na umělou inteligenci. Hrozí odchod firem a projektů, varují odborníci Přečtěte si také:

Stanjura nechce uvolnit peníze na umělou inteligenci. Hrozí odchod firem a projektů, varují odborníci

CETIN zvýší rychlost VDSL na 500/100 Mb/s. Změny dorazí v červenci pro uživatele na bondovaných přípojkách. Nutný bude DSLAM využívající vectoring s maximální vzdáleností do 500 metrů od ústředny.

Španělský satelitní startup Sateliot by mohl poskytovat 5G se satelitů evropským armádám. S některými už jedná, debaty žene touha starého kontinentu snížit závislost na Starlinku a USA. Sateliot nedávno získal investici 70 milionů eur a do roku 2028 chce mít v oběhu sto satelitů (teď jich má pět na LEO) a do roku 2030 se dostat na tržby jedné miliardy eur.

Podívejte se do míst s elektronikou, kde to vypadá jako na českých tržištích v devadesátkách Přečtěte si také:

Podívejte se do míst s elektronikou, kde to vypadá jako na českých tržištích v devadesátkách

AMD letos v červenci pošle na trh nové procesory Threadripper Pro 9000. Budou využívat architekturu Zen 5 a 4nm výrobní proces TSMC. Nejvyšší model bude mít 96 jader a 192 vláken. Socket zůstane TR5, takty se dostanou až na 5,4 GHz, L3 cache bude 384 MB a dále se počítá až s 128 linkami PCIe 5.0 a podporou osmi modulů DDR5–6400 ECC. Ceny zatím nebyly oznámeny.

AMD rovněž oznámila grafické karty Radeon RX 9060 XT. Půjdou proti Nvidiím 5060 a 5060 Ti. K dispozici budou modely s 8 a 16 GB VRAM, a to za cenu 299, respektive 349 dolarů. Součástí bude podpora FSR4. Nvidia se s 5060 moc nevytáhla a je možné, že AMD 9060 budou podobně žádané, jako 9070 XT. Dostupnost bude od pátého června. Novinkou jsou rovněž profesionální grafiky Radeon AI Pro R9700. Tedy konkurence pro Nvidii postavená na RDNA 4.

AMD rozjede odkup vlastních akcií za šest miliard dolarů. Už předtím šlo o čtyři miliardy, celkově tedy půjde o 10 miliard dolarů. Firma uvedla, že je věří své strategii, což umožní generovat stabilní cash flow. AMD nyní drtí Intel v prodeji samostatných desktopových CPU, roste v serverových CPU, má úspěch s novou generací grafik 9070 XT a roste i v dodávkách AI čipů do serverů.

AMD dále za tři miliardy dolarů prodá sekci ZT Systems. Tu nedávno koupila za 4,9 miliardy dolarů. ZT se soustředí na výrobu AI serverů. AMD potřebovala získat know-how kolem budování těchto zařízení, po nichž je na trhu masivní poptávka, sama se ale nechce soustředit na jejich produkci a hodlá pomáhat partnerům. Výrobu ZT tak získává firma Sanmina.

A AMD kupuje firmu Enosemi, aby mohla lépe konkurovat Nvidii. Jde o sázku na fotoniku, díky čemuž půjde rychleji předávat velké objemy dat nutné pro krmení AI.

Takto vypadá Čechům a světu zapovězený telefon z Číny, který lze dvakrát složit Přečtěte si také:

Takto vypadá Čechům a světu zapovězený telefon z Číny, který lze dvakrát složit

Intel oznámil procesory Xeon 6 P-Core. Určeny jsou hlavně do AI serverů. Brzy se objeví v systémech Nvidia DGX B300. Procesor má až 128 výkonných jader s podporou 192 linek PCIe u dvousocketového serveru. Intel dále bude dodávat profesionální grafiky Arc Pro B50 a B60. Budou mít 16 GB VRAM za cenu 6 900 až 11 500 korun, což je dost kompetetivní.

Asus vytvořil 3000W počítačový zdroj. Model Pro Workstation PSU zvládne napájet čtyři RTX 5090 současně. Rozměry jsou tradiční. Další novinkou Asusu je monitor s obnovovací frekvencí 610 Hz. U modelu ROG Strix Ace XG248QSG byl použitý panel Super TN s rozlišením Full HD a úhlopříčkou 24,1”.

SilverStone přináší další moderní PC skříň v retro stylu. Jde o model FLP02 ve formátu tower připomínající bedny z éry kolem 486. Součástí je zámeček nebo displej, ale k dispozici je běžná moderní výbava. Dostupnost bude koncem letošního roku za 220 dolarů.

USA si rozmyslely nesmyslné omezení vývozu AI čipů do ČR. Bouře ve sklenici vody skončila Přečtěte si také:

USA si rozmyslely nesmyslné omezení vývozu AI čipů do ČR. Bouře ve sklenici vody skončila

Americká vláda zakázala firmám vyvážet do Číny software pro návrh čipů. Jde o takzvaný EDA software, který je pro design velice důležitý. Omezení se týká podniků Cadence, Synopsys a Siemens, které dominují trhu. Tak uvidíme, jak zafunguje tento krok. Omezen byl rovněž vývoz chemikálií.

Xiaomi začne do svých telefonů a tabletů dávat vlastní čip Xring O1. Ten by mohl být výkonnější než Qualcomm Snapdragon 8 Elite nebo Apple A18 Pro. Uvidíme podle většího množství testů. Xiaomi se každopádně zřejmě přidává k HiSiliconu (Huawei) jakožto další čínský návrhář high-end SoC. Čip bude mít 10 jader ARM: čtyři Cortex-A725 a po dvou Cortex-X925, Cortex-A725 s Cortex-A520. NPU si Xiaomi navrhuje vlastní.

Je tu další SSD disk s PCIe 5.0 z Číny. Jde o model ES200 od Unis Flash Memory, který využívá paměťové čipy od čínského výrobce YMTC.

Čínští chemičtí dodavatelé do polovodičového průmyslu chtějí nahradit západní značky typu DuPont a další. Jsou navázaní na Huawei, což je hlavní tahoun čínských čipových snah o samostatnost.

Velké spojování na čínském počítačovém trhu. Tamní výrobce superpočítačů Sugon se spojuje s návrháři čipů Hygon. Jde i o reakce na americké sankce.

Čína útočila na kritickou infrastrukturu v ČR. A armáda varuje před čínskými soláry a zadními vrátky Přečtěte si také:

Čína útočila na kritickou infrastrukturu v ČR. A armáda varuje před čínskými soláry a zadními vrátky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal posuzovat převzetí firmy Dotykačka brněnskou IT skupinou Seyfor (dříve Solitea). Seyfor do tvůrce pokladních systémů vstupoval postupně a nedávno ho kompletně převzal. Stálo to více než miliardu korun.

Salesforce.com za osm miliard dolarů kupuje tradiční podnik Informatica. Jako je to dnes zvykem, opět za tím stojí AI, konkrétně práci s daty, což je pro ládování modelů potřeba.

Apple kupuje první herní studio ve své historii. Jde o malou firmu RAC7, které vytvořilo hru Sneaky Sasquatch trendující na Apple Arcade. Uvidíme, zda se Apple v tomto ohledu více rozjede a bude chtít své herní předplatné krmit také interní produkcí.

CIF25_SE_terc

Je zde nový svobodný webový prohlížeč Ladybird. Jde o fork ze SerenityOS. Kód je k dispozici na GitHubu.

Čtení na Root.cz a Cnews.cz:

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Neutrální ikona do widgetu na odběr článků ze seriálů

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).