Hlavní navigace

Co si myslí správci domény o zasedání představenstva CZ-NICu

23. 6. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koncem května byl po dlouhých porodních bolestech založen CZ.NIC, z.s.p.o., který by se měl brzy začít starat o doménu .cz (rozuměj: fakturovat přidělené domény). Sešlo se již první představenstvo, k jeho usnesení nám zaslali své stanovisko pánové Jiří Orság a Pavel Rosendorf, doposud odpovědní za správu domény.. Osobně mi přijde zvláštní, že v představenstvu (prvním, tedy zatím nevoleném) v tuto chvíli není žádný zástupce dosavadních správců.

Stanovisko k zápisu z jednání prvního představenstva CZ.NIC z.s.p.o.

Při vytváření prvního představenstva CZ.NIC byl Internet CZ s.r.o. požádán o nominování kandidáta pro představenstvo CZ.NIC z.s.p.o. . Při předávání osobních dat nominovaného kandidáta jsme byli Dr. Gabrielem informováni, že naším kandidátem bylo dosaženo potřebného počtu 5 členů. Proto jsme byli poněkud překvapeni, když po dlouhém období nečinnosti přišel zápis z jednání prvního představenstva, ze kterého vyplývá, že námi navrhovaný kandidát byl pominut bez jediného slova vysvětlení. Tato skutečnost pro nás nepředstavuje zásadní problém, ale zdá se nám nevhodný neprůhledný způsob, kterým rozhodnutí ohledně CZ.NIC vznikají.

Překvapilo nás rovněž, že toto první představenstvo, jehož jedinou náplní by mělo být svolání valné hromady s volbou řádného představenstva, definuje směr budoucí činnosti sdružení. I tuto skutečnost bychom s potěšením akceptovali, kdyby motivem bylo řešení existujících problémů.

Jediným konkrétním výsledkem je ale bohužel stanovení odměn pro členy představenstva a dozorčí rady. Řešení financování provozu, uzavírání smluv se zákazníky a vybírání poplatků se odsouvá v plánu do příštího roku.

Chápeme sice, že právní forma z.s.p.o. dává svou volnou právní definicí dostatek prostoru pro různé výklady, ale přesto bychom byli rádi, aby CZ.NIC dokázal nadřadit společný zájem o fungování domény CZ osobním zájmům některých zakladatelů.

Jiří Orság

Pavel Rosendorf

cyber-obecný tip


Starší, související články a odkazy:

* Zápis prvního jednání představenstva CZ.NIC, z.s.p.o.
* Bude CZ-NIC obracet peníze vidlemi?
* Správa domény .cz je stále ožehavé téma
* Dokument – kompletní stanovy CZ.NICu

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.