Hlavní navigace

Co týden dal: Facebook změnil zobrazování příspěvků a němečtí Piráti navrhli reformu copyrightu

7. 10. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pirátství
Oracle řeší stroje, ne lidi. Google Maps je už i pod mořem a StreetView v mobilních prohlížečích, růžové fotky z iPhone 5 jsou chyba těch, kdo fotí. Budoucnost hledání je v hlasu a obrazu, Facebook má první reklamu v TV a Instagram raketově roste. Je tu tradiční přehled zpráv, které vám v týdnu mohly uniknout.

Google & Publishers Settle Google Library Lawsuit By Agreeing To What Google Offered Seven Years Ago píší na TechDirt.com a mají podle všeho  pravdu. Sedm let se táhnoucí spor ohledně digitalizace knih končí dohodou. Na tom, co Google navrhoval právě před sedmi lety.

Twitter and similar websites are founded upon lies and defamation, people who use them are fools and lack modesty and faith, and quackery is clear in their writings,“ říká Grand Mufti Sheikh Abdulaziz Al Alsheikh.

Občas lze i na TechCrunch najít zajímavé myšlenky, třeba to, že Oracle řeší stroje, nikoliv lidi. Více v For Oracle It’s About The Machine Not The Fantasy Of A New World

Za 17 let se možná dočkáme Singularity. Pokud nevíte o co jde, tak si možná přečtěte rozhovor s Rayem Kurzweilem v 17 years until the Singularity: A conversation with futurist Ray Kurzweil.

Už jste byli s Google Maps pod mořem? 

HARDWARE

Magazín Gizmodo se od Apple dozvěděl, že růžová barva na fotografiích pořízených iPhone 5 by tam nebyla, kdyby drželi telefon správně. Jenom jim ale vrtá hlavou, proč ve stejné situaci iPhone 4 fotí bez růžové barvy. Více v Apple Acknowledges iPhone 5 Camera Problem, Says You’re Holding It Wrong.

3D domácnosti neláká, říká šéf Sony. Osobně se tomu nedivím. Vice v 3D Not Attracting Home Consumers, Says Sony Chief.

The Crucible of the Phone Market je další zajímavý graf od Horace Dediu (Asymco). Věděli jste, že před pěti roky v USA byly pouze 3 % chytrých telefonů a tamnímu trhu mobilů vládl Palm a BlackBerry? 

WEBDESIGN, INTERNET

Blueprint Search Analytics by měla nabídnout spojení SEO a webové analytiky. Podrobnosti v Google Alum Creates SEO Tool To Turn Data Into Strategy a přímo na www.ninebyblue.com/blueprint/

Jsou dotazy pokládané „obrazem“ a hlasem skutečně budoucností vyhledávání? Viz Spoken and Visual Queries The Future of Search?

SOFTWARE

Microsoft vypouští do světa TypeScript. V zásadě nadstavby a rozšíření JavaScriptu. A taky možná slušnou konkurenci Dartu (od Google) Viz TypeScript: Microsoft's enhanced alternative JavaScript

Carrier Command: Gaea Mission – demo na http://www.carriercomman­d.com/demo/ 

Nové rozšíření World of Warcraft (Mists of Pandaria) hlásí 2,7 milionu prodaných kopií za první týden. Viz World of Warcraft: Mists of Pandaria sells 2.7 million in first week

MARKETING, KOMUNIKACE

Twitter ohlásil spolupráci s Nielseny týkající se měření dopadu Twitteru na značky, více v Twitter, Nielsen Announce Brand Surveys (And They're Even More Useful Than You Think)

Vyprávění příběhů patří od nepaměti k lidskému druhu. A funguje to i v marketingu. Víz 7 Basic Types of Stories: Which One Is Your Brand Telling?

A nezapomeňme na vůbec první televizní reklamu Facebooku. Tu co nikdo nechápu a celý svět řeší to, že je Facebook poněkud mimo. 

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Němečtí Piráti tak trochu „válčí sami se sebou“ (což ostatně v poslední době dělají trochu i ti čeští), ale nakonec si našli čas na návrhy týkající se reformy autorského práva. Viz German Pirate Party Makes Some Shockingly Unshocking Proposals For Copyright Reform.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Instagram Use Is Exploding, píší ve Wired. A mají pravdu, navíc je to hodně zajímavé. Čistě mobilní aplikace. Prakticky žádný web.

Instagram i love you je povedené povídání o tom, co je to Instagram. A proč Facebook už  není dobrý a Twitter není úplně to pravé.

Facebook „objevil“ chybu v počítání Líbí pro vnější adresy, tedy sdílené odkazy a používání Like/Líbí na webech. Chyba vedla prý k tomu, že se započítávalo příliš mnoho Líbí. A také se ukázalo, že Facebook prohlíží lidem interní poštu. Viz Facebook: We’re Not Liking Brand Pages For You.

Je opravdu hodně časté, že si někdo splete firemní a soukromý účet na Twitteru. Poslední příklad podobné chyby je KitchenAid a nevhodný tip o Obamově mrtvé babičce. Podrobnosti hledejte v KitchenAid Mistakenly Tweets Joke About Obama's Dead Grandmother

Facebook „nějakým“ způsobem změnil algoritmus rozhodující o tom, zda příspěvky stránek uvidí jejich fanoušci. Podle všeho k horšímu, ale není moc jasné jak. Skutečnost je taková, že některé stránky jsou postiženy menším zviditelněním, ale jiné nic takového nepostihlo. A budeme asi muset ještě chvíli počkat, než se dozvíme, jak to vlastně je. Prozatím doporučím What’s Going On With Your Facebook Page Reach? PostRocket’s Take

MOBILNÍ APLIKACE

Google Mapy (od Google) pro iOS nejsou  a asi hned tak nebudou. Co ale je nového? Street View pro mobilní prohlížeče. Viz Street View for Mobile Browsers.

STARTUPY A EKONOMIKA

Zynga ohlásila problémy a projevilo se to okamžitě na finanční pozici Facebooku. Není příliš divu, Zynga je jedním z nejdůležitějších generátorů příjmů Facebooku. Podrobnosti v Zynga Just Slashed Guidance, And Now Analysts Are Slashing Facebook

Samsung estimates record $7.3 billion quarterly profit… to zejména pro případ, že by se vám jedna miliarda dolarů pro Apple zdála nějak vysoká. Samsung se chystá oznámit, že vydělal 7,3 miliardy dolarů za čtvrtletí.

INFOGRAFIKA

The iPhone 5 Will Cost You at Least $1,800 se snaží spočítat, na kolik vás vlastně celkem vyjde vlastnictví iPhone 5. Ne jenom samotného přístroje, ale jeho používání.

The History of Doctor Who Companions sice není IT ani Internet, ale přehled všech společnic (a pár společníků) Dr. Who snad oceníte.

ebf - partner 1

E-KNIHY

Společný podnik Microsoftu a Barnes&Noble se jmenuje Nook Media. Viz B&N and Microsoft finalize partnership, creating Nook Media

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většina zahraničních. Vzniká průběžně celý týden. Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).