Hlavní navigace

Co znamenají poslední oznámené finanční výsledky Google

25. 1. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Google nedávno oznámil výsledky hospodaření za loňský rok a ač na první pohled mohou vypadat uspokojivě, burzu firma příliš nepotěšila. Nejzajímavějším údajem tak byl především počet uživatelů Google Plus, který zdárně překonal 90 miliónů.

Výsledková sezóna se dostává na svůj vrchol a čísla za poslední čtvrtletí oznámil také Google, který mimo ekonomických výsledků zveřejnil několik dalších zajímavých novinek a změn; jde především o data ohledně užívání Google Plus a uzavření některých služeb. Mimo to se objevily odhady toho, kolik Google vydělává na mobilních službách (prostřednictvím Androidu) od Oracle a řada dalších zajímavých věcí, na které se pokusíme podívat v následujícím článku.

Ekonomické výsledky

Pokud jde o ekonomické výsledky, pak je možné říci, že se Google v minulém roce velice slušně dařilo, a to navzdory tomu, že jsme mohli být svědky končící první krize a pomalu nastupujícího dalšího hospodářského útlumu. Ač jsou příjmy Google generovány především reklamou, kterou si musí zadávat soukromé společnosti, je možné říci, že zisky jsou poměrně obstojné, a to i přesto, že burza na zveřejněná data nezareagovala právě nadšeně.

Pokud jde o čtvrté čtvrtletí, příjmy společnosti dosáhly 10,58 miliard dolarů, což je asi čtvrtinový meziroční nárůst. 68 % z příjmů patří webům patřícím Google, s tím, že prim hraje stále vyhledávání. Těsně nad padesáti procenty je podíl trhů mimo USA.  Čistý zisk byl 2,71 miliard dolarů.

Za loňský rok tak Google zaznamenal příjmy ve výši 37,9 miliard dolarů a zisk přesahující 9,5 miliard dolarů. V hotovosti má nyní připraveno přes 44 miliard, což z něj dělá jednoho z možných největších kupujících současného webové prostředí. Mírně vzrostl také počet zaměstnanců pracujících na hlavní pracovní poměr. Zajímavá jsou také data z reklamy – o 34 % se zvýšilo množství prokliků, ale cena za klik se propadla o 8 %.

Finančí výsledky Google po čtvrtletích. Částky jsou v milionech dolarů, FQ je finanční čtvrtletí.
Autor: S&P Capital IQ

Finanční výsledky Google po čtvrtletích. Částky jsou v milionech dolarů, FQ je finanční čtvrtletí.

A proč nebyla reakce analytiků na publikovaná čísla zrovna nadšená? To je patrnější z výše uvedeného grafu a srovnání s posledními pěti lety (v grafu jsou jen data od roku 2010). Operační profit, který má pětiletý průměr 32,8 % a pětileté maximum 35,4 % je nyní na 32,3 %, tedy padesát basických bodů pod pětiletým průměrem, a to nebylo oceněno jako úplně dobré, ačkoliv hrubá marže sama o sobě vzrostla.

Rostoucí Android

Myslím, že pokud bychom měli identifikovat tři silně rostoucí projekty Google, mohli bychom zmínit webový prohlížeč, který z druhého místa sesadil Firefox a v letošním roce by se rád přiblížil IE. Jde o jeden z klíčových projektů, který sice přímo žádné zisky negeneruje, ale vychovává uživatele v tom, aby pro vyhledávání užívali právě Google. Druhou oblastí je Plus o kterém bude ještě řeč, a třetí Android.

Aktuálně je více než 250 miliónů zařízení s tímto operačním systémem a každý den jich přibývá dalších asi sedm set tisíc. Jde tak asi o nejrychleji rostoucí operační systém vůbec. Přes 11 miliard položek bylo staženo z oficiálního Android Marketu. Podle Oracle si Google přijde díky Androidu denně na 10 miliónů USD, což je asi 3,6 miliardy za rok. Otázkou je, do jaké míry je výpočet nadhodnocený, neboť jde o materiál, na základě kterého požaduje firma od Google kompenzaci za údajné porušení autorských práv ohledně Javy.

Podle těchto dat by představoval mobilní business asi deset procent obratu společnosti, což je již velmi významné číslo. Navíc lze očekávat, že zatímco příjmy z vyhledávání neporostou nijak dramaticky rychle u stolních počítačů, kde již je trh v USA a Evropě téměř nasycen, poptávka po mobilních službách zde je a bude stále větší. Díky migraci Androidu na procesory x86 lze navíc očekávat možné větší rozšíření u netbooků či tabletů.

Google Plus na 90 miliónech uživatelů

Součástí vyhlašování výsledků bylo také zveřejnění zajímavých informací ohledně Google Plus. Aktuálně má asi 90 miliónů uživatelů, což znamená, že se za poslední tři měsíce zdvojnásobil. Pokračuje tak v rychlém růstu a lze očekávat, že stovky dosáhne nejpozději v polovině února. Ještě zajímavější jsou data ohledně počtu aktivních uživatelů – každý den Plus navštíví více než 60 % z nich, alespoň jednou za týdne pak asi 80 %. To znamená, že počet nepříliš aktivních uživatelů je jen okolo 20 %.

Za růstem sítě stojí do velké míry jistě také její spojení s Androidem, který který nabízí stále větší integraci s touto sociální sítí a to především v oblasti multimédií. Plus se tak začíná postupně profilovat nikoli jen jako střední proud mezi Twitter a Facebook, ale také jako stránka určená pro sdílení fotografií z mobilních telefonů.

V České republice je pak mezi 40 až 60 tisíci uživateli (zdroj) a jeho vliv zřejmě ještě poroste. Podle známé predikce Paula Allena by měl mít na konci roku Plus globálně přes 300 miliónů uživatelů. Je třeba říci, že jeho odhady ohledně růstu sítě byly zatím vždy podhodnocené.

V tomto kontextu je možné také zmínit jednu porážku Google v oblasti sociálních sítí – Orkut byl v Brazílii poražen Facebookem, který se postupně blíží k jedné miliardě uživatelů. Plus pro něj ale začíná být reálnou konkurencí  – jestliže ještě v listopadu měl okolo jednoho procenta velikosti Facebooku, dnes je to přibližně desetina a v růstu pokračuje.

KL22 hlasovani

Google oznámil dobré výsledky ohledně počtu uživatel Gmailu, kterých je asi 350 miliónů. Pokud by se mu podařilo spojit je s Plus, což je proces, který již odstartoval, bude mít sociální síť Google okolo zmíněných 300 miliónů uživatelů velice rychle. Toto číslo u Gmailu znamená dorovnání Hotmailu, který bude v prvním kvartálu letošního roku odsunut zřejmě až na druhé místo. Šlo přitom o jedinou webovou službu, ve které měl Microsoft převahu. 

Závěrem

Pozornosti by nemělo ujít ani to, že pod vedením Page se Google rychle zbavuje projektů, které vyhodnotí jako vedlejší. V minulém týdnu tak skončily například SkyMap, který byl převeden do open source, GMC, Social Graph API nebo Picnik, který bude rozpuštěn v dalších službách Google, které pracují s obrázky (především půjde zřejmě o Picasa). Do jaké míry jsou tyto aktivity spojené s nutností koncentrovat síly do perspektivních oborů a jak moc potřebuje Google šetřit je otázkou. Lze ale očekávat, že trend zeštíhlování bude pokračovat, neboť se firmě zatím vyplácí.

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.