Hlavní navigace

České Radiokomunikace vysvětlují možnosti zrychlení nástupu digitalizace

5. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
5. 10. 2009

V souvislosti se snahou televize Nova urychlit proces digitalizace a vypnutí analogového vysílání v některých oblastech vydala mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová stanovisko, v němž vysvětluje roli operátora v tomto procesu. České Radiokomunikace tvrdí, že nemají problém s dřívějším vypnutím analogového vysílání a nástupem digitálního vysílání v jakékoliv oblasti, pokud budou o této změně vědět v dostatečném předstihu.

ebf 24 - tip duben

TV Nova se s Českou televizí dohodla na dřívějším ukončení analogového vysílání z vysílače Chomutov – Jedlová hora, aby se umožnil nástup digitálního vysílání multiplexu 2 z vysílače Cheb – Zelená hora na finálním kanále 35. Obě televize zaslaly Českým Radiokomunikacím dopis, ve kterých je požádaly o informace, co je třeba udělat pro realizaci tohoto návrhu. České Radiokomunikace obratem oběma televizím napsaly předpoklady možné realizace společného návrhu ČT a TV Nova. Od té doby České Radiokomunikace neobdržely žádnou reakci, ani od České televize, ani od TV Nova ve smyslu pokynu k fyzické realizaci navrženého postupu, upozornila Fianová.

Dále dodala, co všechno se musí udělat, aby se digitální vysílání mohlo spustit s předstihem. Pro dřívější spuštění digitálního vysílání je důležité, aby ČRa obdržely formální žádost od všech zákazníků multiplexu 2 (tedy od TV Nova, TV Prima a TV Barrandov – pozn. red.). Po obdržení těchto žádostí ČRa musí ze zákona vyvěsit smlouvu (neboť se jedná o její změnu) na veřejně přístupném místě po dobu 30 dní a následně se teprve smlouva může podepsat. Až na základě podepsané smlouvy ČRa může objednat technologie, jejichž dodací lhůta je standardně 12 týdnů. ČRa jsou schopny zahájit proces rychlejšího spuštění digitálního vysílání při respektování výše uvedených termínů okamžitě po obdržení žádostí. V případě, že to bude přání zákazníků, ČRa jsou připraveny vyjít svým zákazníkům vstříc, uzavřela Fianová.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).