Takže přidal jsem pár lesních cest, fotbalové hřiště a dětské hřiště. Dětské hřiště se dalo ověřit na Streetview, takže už je schválené jsem zvědav na to ostatní co není tak jednoduché ověřit.
Co se přesnosti týče, je blbost jen tak zakreslovat lesní stezky, které nejsou vidět ani přes satelit i když tam chodím/jezdím od dětství, tak těžko budu schopný zakreslit přesné zakřivení.
V tomto by pomohlo trasování kdy bych trasu zachytil a pak jí nahrál do makeru.
U OSM jde o zdroje az v posledni rade. Primarni je, zda v dane oblasti nekdo mapuje nebo ne. Pokud mapuje, tak je mapa prevazne velice presna (a nebavime se o metrech, ale klidne o centimetrech) a velmi podrobna.
V pripade googlu a i seznamackych map je naopak podklad v mnoha oblastech naprosto tragicky. Kuprikladu google kdyz silnici nevidi na fotomape ... (protoze je pod stromy) tak ji nema ani v mape. Jeden i druhy pak klido mapuji polni cestu jako "ulici" (a to potesi, kdyz vas tam odnaviguje navigace s tim, ze "tudy jedte autem" ... pricemz uprostred cesty je 3m hop ... ktery se da samo projit/prejet na kole ... ale v aute ...
A ad nahlasovani chyb ... Seznamu trvalo ... 5let, nez zaznamenal opakovane nahlasovani pozice adresniho bodu - tedy neceho, co lze vpohode overit v katastru. Takze kvuli tomu, ze seznam ukazoval adresu doprostred ulice (a protoze BFU nechapou rozdil) ... jezdila hromada lidi par km tam a zpet pri hledani konkretni adresy.
Mimochodem, cuzk poskytuje aktualnejsi fotomapy nez seznam, a to o dost (par let).
Podle me je pak nejvetsi vyhoda OSM prave v tom, ze jakakoli zmena se do dat promitne okamzite. Coz mimo jine znamena, ze mi mapa neukazuje jednosmerku, ktera je uz par let opacne a pokud na takovou narazim, tak ji muzu sam obratem zmenit (i na miste - OSM lze editnout i z mobilu).
Nechápu proč tak řešíte zdroj, když OSM má podle mě mnohem vážnější problém v nevyrovnanosti pokrytí daty. Koukněte se na nějakou díru mimo turisticky atraktiní oblast, kde navíc nežije zrovna nějaký nadšenec pro OSM, třeba na takový Kbel (okres Plzeň jih). Tragédie, co? Přitom na některých jiným místech je v OSM každá srnčí pěšina a každá lavička.
Ale problému nevyrovnanosti se nevyhnou ani komerční mapové portály včetně google. I tam jsou podrobnější mapy v atraktivních oblastech a podobně s lepším rozlišením a častěji aktualizovaná ortofota. Nicméně osm má nevyrovnanost i v rámci ČR a tam má většina profiportálů vyrovnaný a stejný zdroj.
To je, rek bych, problem trochu jinyho razu, protoze v katastru je spousta adres navazana nikolli na dum/vchod ... ale na adresni bod, ktery muze byt a taky casto je spolecny pro cely panelak - napr.
A co vic, diky nasim tvurcum ... ve snemovne ... a jinde (na miniterstvech ...) je totalni chaos v tom, co je chapano jako samostatny dum. Takze z ruznych zdroju vypadnou naprosto ruzna data ... podle toho, kdo podle jake vyhlasky to generoval ... nekdy je pak vchod panelaku bran jako samostatny dum (ma svoji samostatnou adresu), nekdy je jako dum bran konstrukcne-architektonicky celek - tedy cely panelak s 30ti vchody ...
Samo, pokracovat muzete tim, ze vam nikdo neni schopen dat ani seznam vsech PSC (ne, to co najdete na webu posty opravdu neni kompletni - trebas nektere prumyslove arealy maji vlastni PSC, ktere tam vubec neni uvedeno).
Pripadne, kdyby stej chtel ziskat kompletni seznam vsech adres v CR, tak mate taky smolika, protoze z ruznych zdroju vam vypadnou ruzna data ...
A to se bavime o verejne pristupnych informacich, takze bych si nedelal iluze, ze rejstrik obyvatel nebo vozidel vypada vyrazne jinak. Neni se pak uz vubec cemu divit, ze se zitra muzete probudit s tim, ze vas byt jiz neni vas.
Crowdsourcing v mapách je opravdu mimo. Je to amátérismus a používá se jen pro komerční sebezviditelnění mapových portálů.. Pointa je jinde - i na openstreetmaps přsipívají spíše pejskaři, co v Praze kolem paneláku krouží s GPSkou a důležitě zakreslují psí pěšinky, které za rok neexistují. Práce v terénu je o tom, že jsou oblasti, kde jde přes zveřejně dostupné zdroje mít data a ty třeba za pomocí open source programů zpracovat (tedy nejen ortofota, ale zdroje přes web map services) a není tam komuntou doplněno nic, V tomhle jsou na tom mapy.cz o dvě třídy vejš. Ale doplňovače dat si řádně zaplatí. Ty data jako u google nezaniknou, to nemám obavy....
Mimochodem, jen bych podotknul ze reportovat bugy/requesty lze na OSM taktez primo na mape i bez loginu - pro ty, kteri to nechteji zakreslovat sami/nevedi jak na to. Samo, doba vyreseni = 0 - ..., zalezi to proste na tom, az se k tomu nekdo dostane.
Kvalita OSM je, jak známo, "nevyrovnaná, ale trvale rostoucí" A problémem není ta nevyrovnanost, ale úroveň toho nehůře mapovaného místa (pokud je někde zmapováno až do míry absurdního detailu, není to ničemu na závadu.. ) Takto to prostě chode. U běhů na delší traťě.
Na OpenStreetMap naleznete jen různými styly a renderery vykreslená mapová data. Pokud ale chcete, můžete si tato data stáhnout, vyfiltrovat nepotřebné a doplnit o svoje zdroje a vyrenderovat v jakékoliv podobě. V tom je právě kouzlo OSM - otevřených dat. Zkuste takhle Google požádat o data, která jste jim zakreslil. ;-)
Stejne funguje vyrabeni 3D map, kde to taky delaj (blazni) zadarmo, aby na tom google vydelaval miliony.
Mimochodem, s tou "neodvolatelnou" licenci to bude sranda presne v okamziku, kdy se nekdo rozhodne vyuzit lokalni legislativy ... kterou google bude muset chte nechte respektovat.
Pokud jsem prohlížel mapy na openstreetmap, tak právě množství zdrojů dat od přispěvatelů různé úrovně dělá z mapy bezcený obrázek. Ještě, že základní data jsou z lepších zdrojů. Jenže nikde není napsáno, že síť silnic je ok, protože zdrojem je toto.
Věřím, že mapy.cz mají solidní zdroje, a proto chápu, že službu budou mít spíše ve stylu Nahlaš chybu nebo novinku a my si ji sami domapujeme a to proškolenými lidmi.
...které nejsou vidět ani přes satelit i když tam chodím/jezdím od dětství, tak těžko budu schopný zakreslit přesné zakřivení.
A jsme u jádra toho doopravování (včetně osm mapy). Nikdo nezná zdroj. Já třeba mohu mít cesty pod stromy z laserového snímkování povrchu (tam jsou i v ČR skutečně vidět občas i pěšinky a přitom tam klasiké ortofoto nevidí). No kdo to pozná? A kdo to porovná se skutečností?
To že někdo chodí s gpskou denně se psem po srnčí pěšince, ještě neznamená, že je na cestě co tam byla předloni a bude za 2 roky. Profík bude mít pragmatičtější přístup.
No, u Seznamu bych si tak jistej nebyl, ale u Googlu je to jedna z nejpoužívanějších služeb u nich, a to už by podle mě musela bejt darda, co by je k tomu přiměla (a nebo až za hodně let, zvlášť, když teď přešel natvrdo už jen na API v3 - btw, velmi povedené)...
Na Seznamu oceňuju, že konečně před časem změnil Licenci pro použití API, ale s API Googlu se to nedá srovnávat bohužel ani vzdáleně (natož, aby to bylo alespoň trochu kompatibilní), a i teď je zákaz použít to i na intranety, což mnoha "komerčním" řešením pořád brání.
Pokud do OSM jako zdroj uvedu local knowledge, tak to tam zustane, a kazdej technicky prd vi, odkud sem tu "vedomost" vzal. Pokud jde o mapovani faktickeho stavu (= nikoli prepisovani informaci typu otviraci doba, kde muzou byt vneseny umyslne chyby), tak stejne nelze zjistit, odkud ta informace pochazi.
Kdyz je neco videt na fotomape ... tak prakticky nikdo neni schopen rict, jestli sem to obkreslil z googlich map, z bingu, cuzk ... nebo cehokoli jinyho, protoze to bude nejspis videt +- na vsech.
Mimochodem, navic pokud me skleroza neklame, tak takova data nelze ani licencovat, lze licencovat pouze zcela konkretni soubor dat, ale nikoli jednotlive fakticke informace.