Hlavní navigace

Crowdsourcing v mapách: opravte naše chyby, vyzývají uživatele Google i Seznam

23. 7. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Chyby v nejpoužívanějších mapových aplikacích mohou pomoci odhalovat sami uživatelé. Google svůj nástroj pro ČR spustil minulý týden, Seznam jej chystá na srpen. Co nabízejí?

Minulý týden Google v Česku (ale také v Maďarsku, Švédsku a Bosně a Hercegovině) oficiálně spustil službu Map Maker. Jedná se o možnost doplnit mapy o lokální znalosti uživatelů. Máte tak například možnost opravit umístění bankomatů, vytvořit budovu, která na mapě chybí. Ale také třeba zakreslit či dokreslit silnici či doplnit různé detaily k jednotlivým místům. Můžete dokonce i upravovat navrhované trasy tak, aby reflektovaly například zákazy odbočení či jednosměrky. A to vše přímo v Google mapách.

Google Map Maker má zajímavou historii. Stojí za ním dva indičtí zaměstnanci Googlu Lalitesh Katragadda a Manik Gupta, kteří si všimli, že mapy Googlu v Indii často neodpovídají realitě a chybí v nich celá řada informací, včetně cest, ulic a dalších objektů. Nebylo příliš velkým překvapením, že s podobnými problémy se Google mapy potýkaly i v dalších státech, hlavně v těch, kde existovaly aktuální mapové podklady jen v omezené míře nebo byly využívány mapy ještě z koloniálních dob, které pochopitelně dostatečně neodrážely aktuální podobu měst.

Služba byla oficiálně spuštěna v roce 2008. Mezi podporovanými zeměmi byly tehdy exotické karibské ostrovní státy, ale také Vietnam, Kypr, Island či Pákistán. Postupem času, s tím, jak se osvědčil komunitní způsob úprav map, začal Google spouštět službu i v dalších zemích. Koncem května 2011 ji otevřel i uživatelům v domovských Spojených státech. Tehdy o sobě dala vědět, když jejím prostřednictvím uživatelé na základě vágních informací americké vlády a místních úřadů označili na mapě místo dopadení Usámy bin Ládina.

Rozhraní Google Map Maker
Autor: Google

Rozhraní Google Map Maker

Google Map Maker funguje na principu komunitního nástroje. Jednotliví uživatelé mají možnost do map vkládat změny a zároveň vidí, jaké změny udělali ostatní uživatelé v oblasti, kterou si zvolí jako „Moje známá oblast“. Tedy oblast, kterou důvěrně znají a mohou tak posoudit, zdali úpravy učiněné ostatními uživateli opravdu odpovídají realitě.

V Google Map Makeru vidíte i chyby, které nahlásili ostatní uživatelé.

V Google Map Makeru vidíte i chyby, které nahlásili ostatní uživatelé.

Změny se do Map Google nepromítnou hned. Samotnému uveřejnění na mapě předchází proces ověřování a schvalování, aby se na Mapách Google neobjevily nepravdivé a zavádějící informace nebo duplicity, uvádí Google v tiskové zprávě ke spuštění Google Map Makeru v Česku.

Ulice Josefa Sudka v Kolíně. Vlevo můžete zkusit změnit její název pomocí Google Map Makeru.

Ulice Josefa Sudka v Kolíně. Vlevo můžete zkusit změnit její název pomocí Google Map Makeru.

Ověřování a schvalování ale leží na bedrech samotných uživatelů, případně moderátorů. Podle některých kritiků to vede k tomu, že mezi uložením změny do systému a jejím schválením může uběhnout dlouhá doba a uživatel nemá jistotu, zdali bude jeho změna akceptovaná. Stejně tak tento způsob ověřování nemusí být vždy stoprocentní.

Google Map Maker bývá srovnáván s open source projektem OpenStreetMap. Ten umožňuje jednoduchou editaci dat, uchovává kompletní historii provedených změn a výsledky práce jsou dostupné veřejnosti. Na rozdíl od Google Map Makeru jsou data poskytována pod Open Database Licence (ODbL), která umožňuje uživatelům volně sdílet, upravovat a používat data OpenStreetMap. V případě Google Map Maker dává uživatel Googlu bezplatnou, trvalou a neodvolatelnou licenci k využívání obsahu, který v rámci této služby vytvořil. Souhlasí také s tím, že tento obsah může být upravován a mohou z něj být vytvářena odvozená díla.

Kromě Google Map Makeru umožňuje Google nahlásit chyby prostřednictvím formuláře „Nahlásit problém“. Uživatel má na výběr z několika kategorií chyb, které lze do formuláře popsat a odeslat do Googlu.

Místo problému lze označit na mapě kurzorem. Systém umožňuje, aby byl uživatel o vyřízení požadavku vyrozuměn prostřednictvím e-mailu. Google před odesláním formuláře upozorňuje, že formulář může být přiřazen k vašemu profilu na Google nebo zobrazen v souvislosti s ním. Nicméně požadavky lze posílat i anonymně.

Nezahálí ani Seznam

Na uživatelských aktualizacích a úpravách map pracuje i Seznam. Původně měly být k dispozici v červnu, nyní to vypadá, že do ostrého provozu půjdou v průběhu srpna. Doposud bylo na Mapy.cz možné hlásit pouze chyby týkající se vektorových detailů.

Uživatelé ale už brzy budou mít pomocí snadno ovladatelného kreslítka možnost označit v mapě libovolnou chybu a následně k ní připojit svůj komentář.

Uživatelská aktualizace.
Autor: Seznam.cz

Uživatelská aktualizace.

Podobně jako u Googlu bude možné získat po zadání e-mailové adresy zpětnou vazbu. Seznam ale na rozdíl od Googlu nevyžaduje přihlášení a e-mail o vyřešení problému tak může být zaslán na jakoukoli zvolenou e-mailovou adresu. Nicméně nahlašovat problémy půjde i anonymně. Zadat e-mailovou adresu je dobré nejen kvůli zpětné vazbě, ale i pro případ, že by bylo potřeba problém upřesnit.

Poté, co je formulář s nahlášenou chybou odeslán, spadne do administračního systému kartografické redakce Seznamu, která v současné době čítá zhruba 15 lidí. Seznam ji získal před necelými dvěma lety převzetím digitální divize společnosti PLANstudio. Mimochodem firma Mapy.cz, s.r.o., která převzala veškeré závazky digitální divize PLANstudia, bude k 1. říjnu sloučena se Seznamem.

Každý člen kartografické redakce se věnuje určité části České republiky. Pokud nahlášená chyba spadá do jeho gesce, zkontroluje její oprávněnost. Kromě popisu chyby má k dispozici i screenshot mapy, a to buď s vyznačením pomocí kreslítka, pokud jej uživatel použil, nebo jen klasický screenshot mapy, na které se uživatel v okamžiku zadání chyby nacházel.

Způsobů ověření podnětu je několik, od porovnání s ortofoto mapou Katastrálního úřadu až po výjezd do terénu.

Není problém informace ověřit, ale dozvědět se je, říká Pavel Žemlík, ředitel společnosti Mapy.cz. I když Česko není až tak veliké, podle Žemlíka denně dochází k desítkám změn, které by se měly na mapách projevit.

V případě budov a pozemků využívá Seznam k porovnání aktuálního stavu ortofoto mapu Katastrálního úřadu. Dalším cenným zdrojem informací pro ověřování budou i záběry, které Seznam v současné době pořizuje v souvislosti s připravovanou službou Panorama, která má být obdobou Google Street View. Té chce Seznam konkurovat kvalitou a rozsahem pokrytí.

Některé podněty, jako například změny turistického značení, jsou ověřovány pracovníky v terénu.

KL24

Podle Petra Hofmana produktového manažera serveru Mapy.cz by se změny měly projevit v řádu maximálně několika dní. V případě nekomplikovaných případů je reálné, že by se to mohlo stihnout do dvou pracovních dnů od nahlášení. Záležet samozřejmě bude i na tom, jak hodně budou uživatelské recenze využívány.

Prozatím bude možnost nahlásit chybu na Mapy.cz k dispozici pouze v desktopové verzi. Nicméně Petr Hofman připustil, že Seznam plánuje tuto funkci přidat i do některé z budoucích verzí mobilní aplikace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).