Hlavní navigace

Zisk Seznamu meziročně poklesl, tržby ale o šest procent vzrostly

20. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Seznam.cz
Seznam oznámil provozní výsledky za rok 2012 a také plány pro rok letošní. Tržby meziročně vzrostly o 6 procent na 2,83 miliardy korun. Letos očekává růst tržeb o 5 procent.

Tržby Seznamu vzrostly meziročně v roce 2012 meziročně o 6 % na 2,834 mld. Kč. Provozní výsledek hospodaření dosáhl 947 milionů. V roce 2011 přitom tržby firmy meziročně o 19 % na 2, 68 mld. Kč a provozní výsledek hospodaření přesáhl jednu miliardu korun. Provozní výsledek hospodaření poklesl meziročně kvůli investicím do technologií a produktů.

Na daních a odvodech za loňský rok zaplatí Seznam 350 milionů Kč. Na dani z příjmu Seznam odvede podobně jako v roce 2011 zhruba 200 milionů Kč.

Jak se podílí na tržbách Seznamu jednotlivé segmenty jeho služeb? Fulltext a sklik dělají 30 % obratu, firmy.cz dělají 20 %, display a oborová reklama mají po 25 % procentech. Z mobilního segmentu a video reklamy zaznamenal Seznam loni tržby ve výši 40 milionů Kč. Pro letošní rok plánuje v tomto segmentu nárůst okolo 100 %.

Seznam má v současné době více než tisícovku zaměstnanců.

V letošním roce Seznam plánuje nárůst tržeb o 5 %. Provozní zisk by měl přesáhnout 900 milionů Kč.

Chystá se pro rok 2013

V letošním roce má Seznam velké plány se svými mapovými službami. V dubnu představil svůj záměr obohatit Mapy.cz o funkci Panorama, která je obdobou Google StreetView. Hlavní rozdíl mezi StreetView a Panorama má být v kvalitě a pokrytí.

Google při fotografování pořizuje snímky zhruba každých 20 metrů. Automobily, které má nasmlouvané Seznam, budou fotit co 3 metry. Do dvou let chce Seznam takto nafotit celou Českou republiku. Firmu to přijde na desítky milionů korun. „Celá Česká republika“ by v pojetí Seznamu měla znamenat zhruba třikrát více lokalit, než které jsou dostupné nyní na na „českém“ StreetView.

Praha by se v rámci Panoramy měla objevit na Mapy.cz koncem léta či na začátku podzimu. Po Praze přijdou na řadu další velká města.

Kromě panoramatických fotografií nabídnou letos Mapy.cz také 3D vizualizace 180 tuzemských měst. Bude se jednat o ta města, u kterých už jsou nyní na Mapy.cz k dispozici šikmé snímky. V příštím roce plánují v Seznamu rozšířit počet lokalit, u kterých budou dostupné i 3D mapy, o horské terény či turistické cíle.

Na přelomu června a července nabídne Seznam také slibované offline mapy pro mobilní telefony. Mobilní aplikace bude k dispozici pro mobilní telefony s operačním systémem iOS a Android. Aplikace bude obsahovat veškeré mapové podklady pro Českou republiku. Její velikost se pohybuje okolo 300 MB.

Dceřiná společnost Mapy.cz, s.r.o., která dodává Seznamu mapová data, bude k 1. říjnu sloučena se Seznamem. Všichni zaměstnanci firmy přejdou do Seznamu.

BRAND

Seznam by měl mít na podzim jasno také o lokalitě pro stavbu vlastního datacentra. Firma koncem května vybrala generálního dodavatele stavby. Založila také společnost, která se bude věnovat výhradně přípravě projektu a zřejmě bude datacentrum následně i provozovat.

Od začátku června si uživatelé mohou na homepage Seznamu v rámci pravidelných filmových střed pustit zcela bezplatně celovečerní film.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).