Hlavní navigace

Satelitní CS Link se Skylinkem provedli "megapřeladění". Byli jste připraveni?

1. 2. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 322915
Satelitní operátoři CS Link a Skylink provedli dnes mezi půlnocí a šestou hodinou ranní během servisní noci přeladění kanálů, které je svým rozsahem možné přirovnat ke kroku, jež proběhl v pozemním digitálním vysílání před několika lety. Tehdy se měnily dočasné multiplexy A až C na definitivní sítě 1 až 4. Obě společnosti proměnily rošádu a změnu parametrů u několika desítek stanic. Tohoto kroku nebyl ušetřen nikdo z diváků, kteří přijímají satelitní signál z pozice 23,5 stupně východně. Přelaďovaly se kódované i nekódované stanice, placená i neplacená nabídka.

Proč dochází k přeladění?

To si zas ti nahoře něco vymysleli a my za to budeme platit, řekne si neznalý čtenář, případně náhodný návštěvník těchto stránek, kterého dnes bezesporu nemile překvapilo, cože se mu to stalo se satelitním přijímačem. Důvody ze strany operátorů CS Link a Skylink jsou ale poměrně prosté. Satelitní vysílání se neustále vyvíjí. Přibývají nové programy, rozšiřuje se nabídka HDTV, končí smluvní vztahy se satelitními společnostmi atp. Pokud chce satelitní platforma držet krok s tímto vývojem, musí čas od času udělat významnější změnu vysílacích parametrů. S každou změnou bývá spojena potřeba přeladit satelitní přijímač, uvedl v oficiálním prohlášení odborným médiím koncem loňského roku člen představenstva společnosti TradeTec a šéf pro integraci služeb CS Link a Skylink Jaromír Glisník.

V rozhovoru pro server DigiZone.cz ze začátku ledna, který se primárně věnoval právě přelaďování, Glisník uvedl: Přeladění je mohutné právě proto, že se sešlo několik důvodů a chtěli jsme to načasovat tak, aby bylo nutné přelaďovat pouze jednou a nikoliv vícekrát. Operace, která proběhla dnes v noci, je skutečně jednou z největších, jakou jsme tu kdy na družici měli. Nepočítáme samozřejmě přechod jedné služby na jinou pozici, jak tomu bylo mimo jiné v případě služby UPC Direct (migrace z Astry na Thor), dnes freeSAT by UPC Direct.

Přelaďují se i neplacené programy, například Nova nebo Prima Cool

Přeladění programů, které proběhlo dnes v noci, tedy z úterý 31. ledna na středu 1. února, se nevyhnulo žádnému divákovi satelitní televize, jenž přijímá signál z pozice 23,5 stupně východně, tedy služby CS Link, Skylink nebo T-Mobile televize. Nejhůře na tom byli v praxi naši východní sousedé, kteří si museli na nových parametrech naladit všechny základní slovenské programy. Tedy Jednotku, Dvojku, Markízu, TV Doma, TV Joj i Joj Plus. Přeladění se ovšem týkalo i programů nekódovaných – TA3, TV Patriot, TV8 a CE TV.

Češi na tom byli s neplacenými kanály o něco lépe. U SD stanic, tedy programů v běžné kvalitě obrazu, šlo pouze o Novu, Primu Cool a Stil TV. První uvedený kanál se navíc přelaďoval pouze v případě, byl-li divák zákazníkem Skylinku. Právě ten šíření původní Novy SD ukončil. Možná překvapivá je skutečnost, že zatímco slovenské neplacené kanály se k přeladění postavily poměrně zodpovědně, některé z nich dokonce zařadily do vysílání i mimořádné spoty (třeba Markíza), Prima Cool o přeladění vůbec neinformovala a nechala tento krok pouze na satelitních operátorech. U HD kanálů je to horší. Nova HD a Prima family HD jsou dostupné na nových parametrech CS Linku/Skylinku až ode dneška. Pro lepší ilustraci uvádíme pod tímto odstavcem tabulku, kterou si můžete zvětšit kliknutím myši.

Neplacené programy - přeladění CS Link/Skylink
Osobnost Jaromír Glisník (pohled doleva)

Satelitní přelaďování zákazníkům maximálně ulehčíme, slibuje šéf Skylinku

Nebývalé přelaďování programů letos čeká diváky satelitních služeb Skylink a CS Link, dvou vůbec největších poskytovatelů satelitní televize v České republice. „Máme připraveno několik vln informací,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz k připravované kampani člen představenstva společnosti TradeTec a faktický šéf obou služeb Jaromír Glisník. Zákazníkům slibuje mimo jiné podrobné informační e-maily i praktické články ve Skylink magazínu. Šéf Skylinku a CS Linku také hovoří o konci podpory kódování v systému CryptoWorks.

Placené kanály? Nezůstal kámen na kameni

Abychom vám přeladění placených kanálů lépe vysvětlili, pod tímto odstavcem najdete opět přehlednou tabulku. V tomto případě bohužel není jiná možnost, protože na některých frekvencích nezůstal kámen na kameni. Jeden z transpondérů (kmitočtů) dokonce přešel z normy DVB-S na DVB-S2. To mimo jiné v praxi znamená, že vám pro kanály na něm šířené nestačí box pro klasické SD programy, ale tak jako tak musíte mít přijímač pro stanice s vysokým rozlišením (HDTV). Jde konkrétně o frekvenci 11797 s horizon­tální polarizací, na kterou byly nově umístěny stanice Nova HD, Prima family HD, Nova Sport HD, Eurosport HD, History HD a také SD kanály Golf Channel, Sport 2, Paprika a HBO Comedy.

Je ale dobré říci, že Skylink už programy, které se přesunuly na nový DVB-S2 transpondér, v normě MPEG-4 šířil. Nyní je pouze umístil jinam. Všechny placené programy, s výjimkou Viasatu HD (kombinuje vysílání Viasat Nature HD a Viasat History HD), nebylo možné naladit dopředu, protože na jejich pozicích se do poslední chvíle vysílalo něco jiného, případně, jak již bylo řečeno, se měnila norma na pokročilejší. Do budoucna ale nemusí jít zdaleka o finální stav. Pokud budou přecházet programy na formát MPEG-4, nemá cenu pokračovat v zastaralé modulaci DVB-S. Přijímače, které dokážou zpracovat MPEG-4, podporují i DVB-S2, uvedl v již citovaném rozhovoru pro server DigiZone.cz Jaromír Glisník, který je pověřen integrací služeb CS Link a Skylink.

Placené programy - přeladění CS Link/Skylink

Jak se správně digitálně naladit

Asi nejlépe pro tuto náročnou operaci by se dalo použít motto, které s oblibou používala v době přechodu na digitální vysílání Česká televize – Jak se správně digitálně naladit. Čtenářům bychom poradili rádi, ale jak se říká, každý pes, jiná ves. Hledat tedy univerzální návod na to, jak si přijímač správně nastavit, v podstatě neexistuje. Dá se samozřejmě alespoň orientačně říci, že na svém boxu musíte najít automatické ladění a může se vám to i podařit, nicméně touto možností nemáte vůbec vyhráno. Jelikož jsou parametry ode dneška nové, budete si muset například manuálně nastavit již zmiňovanou frekvenci 11797, která přecházela z normy DVB-S do DVB-S2. Všechny přijímače ji mají prozatím zapamatovanou ještě v původním kódování.

MMF24

Nehaňme operátory za přelaďování, stejně o něm rozhodl jejich zahraniční vlastník, a upozorněme na stránku: http://www.sky­link.cz/web/struc­ture/16.html#ta­bulky. Tady najdete základní informace o přeladění, a pokud byste si s ním náhodou nevěděli rady, můžete se obrátit na některého z prodejců či montážníků, jejíž přehled také nechybí. To je ostatně i případ CS Linku, který zřídil speciální microsite na adrese: http://www.cslin­k.cz/cs/zmena-parametru/. Svou stránku k přeladění má například i slovenská Markíza, viz: http://tvnovi­ny.sk/sekcia/spra­vy/technologi­e/markiza-a-doma-na-satelite-astra.html, která se snaží dát jakýsi obecný návod k tomu, jak si správně nastavit svůj box. Pokud si na přeladění sami netroufáte, nestyďte se a zavolejte raději odborníka. Věřte, že vám to ušetří spoustu nervů a také času.

Tabulky připraveny s využitím podkladů CS Link a Skylink. Rozkliknutím je lze zvětšit do původní velikosti.

Zvládli jste/Zvládnete dnešní velké přelaďování u CS Linku a Skylinku bez problémů?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).