Hlavní navigace

Web ČSÚ je v době voleb na jiné adrese. Proč?

25. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celý strom webu Českého statistického úřadu je i v době voleb dostupný, ale hluboké odkazy neprojdou bez úpravy začátku URL.

Hluboké odkazy do běžného webu Českého statistického úřadu v době voleb neprocházejí, pokud začínají na „www“ anebo jsou bez předpony. Běžný web ČSÚ je nadále dostupný, ale na adrese notes2.czso.cz namísto www.czso.cz. Ta nyní obsahuje jen textové upozornění a přímé odkazy na výsledky voleb (a odkaz na běžný web ČSÚ):

KL22_nominace

www.czso.cz v době voleb do PS.

www.czso.cz v době voleb do PS.

Dotázali jsme se ČSÚ na smysl takového opatření. Tiskový mluvčí Jan Cieslar nám po poradě s kolegy odpověděl:

Současné řešení je dočasné a provádí se standardně v době voleb celostátního významu, kdy jsou stránky úřadu vystaveny větší návštěvnosti, než je obvyklé. Ze stránek si mimo jiné přebírací místa stahují software či instruktážní videa a uplatněné řešení tento proces samozřejmě zrychluje.

Předstránka umístěná během těchto dní na www.czso.cz zkracuje uživatelům cestu k výsledkům voleb, pokud se rovnou nepřihlašují na naše prezentační volební servery (dynamické www.volby.cz a statické www.volbyhned.cz).

Stránka czso.cz je i v běžném provozu používána jako ‚předstránka‘ (‚notes2‘ běží standardně, czso je vlastně určitý ‚nick‘). Nyní jsme ji však využili pro zveřejněné oznámení a museli jsme proto ‚odkrýt‘ server ‚notes2‘ — hrozila by smyčka.

Návštěvnost přechodné předstránky měříme, počet uživatelů navštěvujících přímo volební prezentační servery nicméně roste. I proto budeme po skončení voleb vyhodnocovat, zda tuto praxi zachovat, či zda již přestává mít význam.

V době zpracovávání výsledků voleb budou mít kromě toho plánovaný výpadek dynamické aplikace ČSÚ, jako například registr ekonomických subjektů, a to do neděle do 14.00.