Hlavní navigace

ČT 1 a ČT 24 mají přestat s reklamou do tří dnů, jinak dostanou pokutu

19. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
19. 10. 2011

Tři dny stanovila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) České televizi jako lhůtu pro nápravu nezákonného vysílání reklamy na programech ČT 1 a ČT 24. Podle novely zákona o ČT, která vyšla 14. října ve Sbírce zákonů, totiž oba programy nesmí od tohoto data zařazovat do svého vysílání klasické reklamní spoty ani teleshopping. Zákonodárci původně ČT slíbili, že konec reklamy se bude vázat k datu termínu dokončení televizní digitalizace, který stejná novela stanovuje na 11. listopadu 2011.

K TÉMATU: ČT 1 a ČT 24 prý vysílají reklamu nelegálně. Měla ale skončit až 11.11.2011

V daném případě Rada stanovila lhůtu k nápravě tři dny. Neukončí-li v této době provozovatel protizákonné jednání, kterého se dopouští zařazováním reklamy na programech ČT 1 a ČT 24 a teleshoppingu na programech České televize, Rada přistoupí k zahájení správního řízení. Dle § 60 odst. 1 písm. l) zákona o vysílání je Rada oprávněna za porušení povinností stanovených pro obchodní sdělení uložit pokutu ve výši od 5 000,– Kč do 2 500 000,– Kč, uvedla vysílací rada v tiskové zprávě, kterou dnes odpoledne rozeslala médiím.

ČTĚTE TAKÉ: Politici přiznali chybu: reklama na ČT 1 a ČT 24 měla skončit v listopadu

V daném případě neobstojí argument, že se provozovatel nemohl na změnu zákona s dostatečným předstihem připravit a že je povinen dostát svým smluvním závazkům vůči zadavatelům reklamy. Provozovatel je veřejnoprávním subjektem, který disponuje dostatečným ekonomicko-právním zázemím a jako takový měl pozorně sledovat přípravy a schvalovací proces nového zákona, který byl již dne 27. září 2011 podepsán prezidentem republiky a s několikadenním předstihem anoncován ve Sbírce zákonů, dodává Rada.

KL24

KOMENTÁŘ: Legislativní podraz na Českou televizi

Schvalování zákona ale probíhalo ve stejné době jako výběrové řízení na nového generálního ředitele ČT a stávající šéf Kavčích hor Petr Dvořák už nemohl do tvorby novely zákona zasáhnout, protože byl zvolen až 21. září a do funkce oficiálně nastoupil 3. října.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).