Hlavní navigace

ČT 1 HD bude od března vysílat celodenně, ČT HD zmixuje ČT 2 a ČT 4

3. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 11. 2011

Hned dva programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) bude od března příštího roku provozovat Česká televize. Vedle současné ČT HD, na které nyní kombinuje pořady z programů ČT 1, ČT 2 a ČT 4 podle toho, které má zrovna k dispozici v nativním HD rozlišení, začne provozovat celodenní vysílání ČT 1 HD. Na pozici ČT HD se tak budou střídat už jen programy ČT 2 a ČT 4. Na konferenci Radiokomunikace 2011 v Pardubicích to ve středu večer prohlásil vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš.

K TÉMATU: Česká televize zavede HDTV ve čtyřech etapách. Začne v roce 2008

ČT 1 HD bude vysílat samostatně, včetně pořadů, které nemáme v HD kvalitě a budeme je upscalovat ze standardního rozlišení, uvedl Hanuš. Oba HD programy budou k dispozici primárně na satelitu, na pozici 23,5 stupně východně, kterou využívají služby Skylink a CS Link. Odtud je mohou přebírat i poskytovatelé digitální kabelové televize a IPTV. Distribuční náklady na satelitu ponesou Kavčí hory.

Cloud23

ČTĚTE TAKÉ: Program ČT HD navýšil datový tok v pražském multiplexu DVB-T2

Podle Hanuše zatím není jasné, zda Česká televize využije oba HD programy pro souběžné přenosy z Letních olympijských her 2012 v Londýně. Programová strategie ČT pro vysílání olympiády ještě neexistuje, ale v minulosti jsme vyžívali HD kanál právě pro vysílání přenosů z olympiády, řekl doslova Hanuš. Zda se HD přenosy z letní olympiády v Londýně objeví i v plánové síti DVB-T2 Českých Radiokomunikací, zatím také není jisté. Žádná dohoda mezi ČT a ČRa neexistuje, dodal Hanuš.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).