Hlavní navigace

ČT 1 HD na satelitu od 1. září, ale jen na pozici 23,5 stupně východně

27. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 7. 2009

Česká televize zahájí 1. září experimentální satelitní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Výhradně na pozici 23,5 stupně východně bude k dispozici program ČT 1 HD, z převážně většiny upkonvertovaný ze standardně rozlišené Jedničky (stejně, jako to nyní dělá ČT 1 v zemském digitálním multiplexu 4 v Praze, Brně, Ostravě a Plzni). Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel ČT Rudolf Pop.

Soutěž na distribuci signálu ČT 1 HD vyhrála společnost T-Systems. Datový tok programu dosáhne podle Popa hodnoty 12 Mbit/s, uplinkovaný bude z německého Usingenu. Na uplink půjde signál optickou trasou, doplnil šéf techniky ČT. Základem experimentu bude současný program Jedničky, a souběžně bude ČT pracovat na projektu samostatného HD programu složeného z pořadů všech čtyř současných kanálů ČT.

BRAND

Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání už máme toto vysílání posvěcené, řekl Pop. ČT 1 HD by měli naladit všichni diváci základních bezplatných nabídek satelitních služeb Skylink a CS Link, v praxi tedy naprosto všichni držitelé karet těchto dvou satelitních služeb. O vysílání pro další dvě satelitní platformy, UPC Direct a Digi TV, se podle Popa neuvažuje. Nechceme jít do placených nabídek, vysvětlil technický ředitel ČT.

Diváci satelitního programu ČT 1 HD se podle Popa do konce letošního roku ještě nedočkají žádného sportovního přenosu ve vysokém rozlišení. Postupně se ale bude zvyšovat podíl pořadů v nativním, tedy „pravém“ HD. Jednou z prvních vlaštovek bude například seriál Vyprávěj, jehož vysílání v HD kvalitě už ČT propaguje přímo na své obrazovce.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).