Hlavní navigace

ČT 2 bude přenášet benefiční koncert České filharmonie na pomoc vyplaveným

12. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výtěžek benefičního koncertu, který proběhne ve středu 26. června od 20 hodin, půjde na veřejnou sbírku organizace Člověk v tísni, která peníze rozdělí potřebným

Benefiční koncert na pomoc lidem, které postihly nedávné povodně, uspořádají ve středu 26. června Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí. Koncert, jehož výtěžek poputuje na veřejnou sbírku organizace Člověk v tísni, bude v hlavním vysílacím čase od 20 hodin živě přenášet program ČT 2. V průběhu večera budou moci diváci posílat finanční dary prostřednictvím DMS zpráv ze svých mobilních telefonů. Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Jiřího Bělohlávka zahraje symfonie Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka.

K TÉMATU: Co udělaly povodně se sledovaností televizí a jejich zpravodajských webů?

„Svou klíčovou úlohu zdroje aktuálních informací v době mimořádné události, jakou povodně bezpochyby jsou, už ČT naplnila. Teď nastává okamžik, kdy se budou napravovat škody a kdy bude potřeba každá pomoc. Rozhodli jsme se proto spojit síly s našimi dvěma silnými partnery – Českou filharmonií a společností Člověk v tísni – a přispět na pomoc postiženým ničivými povodněmi odvysíláním benefičního koncertu, jehož výtěžek má pomoci lidem v tíživé životní situaci, způsobené povodněmi,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: Óčko partnerem charitativního koncertu na pomoc pražské ZOO. Pořádá i sbírku

„Česká filharmonie je vždy připravena pomoci potřebným. Platí to i v případě letošních povodní, kdy pořádáme mimořádný benefiční koncert. Šéfdirigent Jiří Bělohlávek, všichni hráči orchestru i sólista Jan Bartoš projevili svou přirozenou solidaritu tím, že se vzdali svých honorářů. Záštitu nad koncertem převzal ministr financí. S prosbou o podporu jsme společně s úspěchem oslovili především finanční sektor. Očekáváme výtěžek v řádu milionů,“ dodal generální ředitel České filharmonie David Mareček.

NAPSALI JSME: ČT poprvé naostro zkouší Krizovou mapu Česka. Monitoruje na ní povodně

MM socky3

Hlavní část vybraných peněz bude využita na pomoc rodinám a domácnostem, které byly zasaženy velkou vodou a jejichž sociální podmínky nestačí na obnovu bydlení. „Budeme přispívat především na nákup vnitřního vybavení bytů a domů, na pořízení nábytku, praček, sporáků a podobně, dále na rekonstrukce poničených domů, jedná se často o nové omítky a elektroinstalace, výměnu zatopených dveří a oken, nové podlahy, opravy zdí a zlepšení statiky a další,“ vypočítává Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni. „V těch nejtěžších případech, kdy je nutno nařídit demolici, můžeme přispět na vybudování nového domu. Pomoc budeme poskytovat vždy na konkrétní plány základní obnovy bydlení a vybavení.“

Pomoc nebude rozdělována plošně jako kompenzace za vyplavení. Při rozhodování o výši pomoci je důležitá míra poškození majetku, finanční možnosti domácností při obnově svého bydlení a sociální podmínky. „Typickým příkladem může být rodina s dětmi, kde je žena na mateřské dovolené a muž musí uživit rodinu a zároveň vydělat dost peněz na rekonstrukci domu. Dalším případem můžou být důchodci bez úspor, kteří nedostanou úvěr na nákup zničeného vybavení. Každý případ posuzujeme individuálně, všechny obdarované rodiny osobně navštívíme,“ dodal Tomáš Vyhnálek.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.