Hlavní navigace

ČT 24 nabídne dokument o prezidentovi ČSSR Gustávu Husákovi

12. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
12. 1. 2009

Zpravodajský kanál ČT 24 odvysílá tento týden dvoudílný dokument režiséra Roberta Sedláčka o někdejším prezidentovi komunistického Československa Gustávu Husákovi. Sedláčkův nejnovější film s názvem V hlavní roli Gustáv Husák stanice uvede ve čtvrtek 15. ledna a v pátek 16. ledna, vždy od 20 hodin. ČT 24 o tom informovala na svých internetových stránkách.

Gustáv Husák byl člověk protikladů a dodnes je ve vzpomínkách mnohých, kteří ho poznali, takto hodnocen. Například bývalý generální tajemník KSSS a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov o něm mluví jako o člověku kulturním, vědecky založeném, vzdělaném, moudrém, bezprostředním. Rovněž zdůrazňoval jeho sebekázeň, i od ní se odvíjela Husákova politická pouť, uvádí ČT 24.

Cloud23

V dokumentu o Husákovi hovoří také jeho nástupce v roli prezidenta ČSSR a později samostatné České republiky Václav Havel. Ve svých vzpomínkách mimo jiné uvádí, jak moc si jeho slovenští přátelé v šedesátých letech od Husáka slibovali. Byl pro ně symbolem opravdu vzdělaného rozumného představitele slovenské svébytnosti, slovenských zájmů. Podle Václava Havla i rozumní lidé tehdy říkali, že až se jednou dostane Husák k moci, tak to bude ten pravý partner za Slovensko, píše web ČT 24.

Negativní postavy a řekněme to přímo – velcí darebáci – vyzařují zvláštní energii, která k nim lidi vábí nejen za jejich života, ale i dlouho po jejich smrti. Asi je to i příklad tohoto filmu. Gustáv Husák nás přitahoval jako čistá esence všeho, co je na politice odpudivé, jako obrazárna pudů, jichž je politika katalyzátorem… Jako osud člověka uprostřed společenského vlnobití, který nechce nikdy zůstat na okraji, ať to stojí, co to stojí, vysvětluje režisér Robert Sedláček, který před časem uspěl s dokumentem o Miloši Zemanovi.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).