Hlavní navigace

ČT a ČRo neodvysílají spoty Národní strany

21. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
21. 5. 2009

Česká televize a Český rozhlas se v souvislosti s blížícími volbami do Evropského parlamentu dostávají do potíží. Způsobila jim je kandidující Národní strana tím, že dodala předvolební spoty, které mohou podněcovat k násilí nebo ke spáchání trestného činu. ČT i ČRo reagovaly stažením spotů ze svého vysílání, a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ústy svého končícího předsedy Václava Žáka tento postup nepřímo podpořila.

Václav Žák se dnes ve vysílání ČRo 1 Radiožurnálu vyjádřil, že v současné době nejsou žádné podněty pro to, aby se RRTV stažením spotů z veřejnoprávních médií zabývala. Podle Žákova osobního přesvědčení je stažení spotů z volebního vysílání správné a nevidí důvod, proč by toto rozhodnutí mělo být podnětem k přezkoumání.

ebf - tip - debata

Zástupci České televize i Českého rozhlasu podávají kvůli spotům Národní strany i Dělnické strany trestní oznámení. Za obsah spotů ale tyto média neodpovídají, podle zákona jen mají povinnost je odvysílat. Národní strana měla včera díky enormnímu zájmu médií výrazný nárůst návštěvnosti svých webových stránek. Odpoledne dokonce byl server s webem této strany několik hodin nedostupný protože se uživatelé snažili shlédnout kontroverzní předvolební klip, o kterém informovala většina médií.

Zajímavé je, že současný mediální zákon umožňuje politickým stranám a hnutím i provozování rozhlasového nebo televizního vysílání. Zatím se nenašla strana, která by založila televizi nebo rádio přes platformy DVB-T, kabel, satelit či IPTV. Jen KSČM a Národní strana založily rozhlasové stanice na internetu pro šíření svých názorů. Toto vysílání ale zatím nepodléhá regulaci.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).