Hlavní navigace

ČT art dnes připomene včera zesnulou teatroložku Evu Herrmannovou

14. 2. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Česká televize
Bývalá šéfka Národního divadla zemřela včera ve věku 87 let. ČT art ji dnes věnuje pořad z roku 2006 z cyklu Ještě jsem tady.

Eva Herrmannová se narodila ve Vídni, ale vyrostla ve slezské Opavě v rodině židovského obchodníka a rakouské zpěvačky. Ačkoliv se doma mluvilo převážně německy, patřila rodina k československým patriotům. Po záboru Sudet rodina odjela do Prostějova. Když začaly i na území protektorátu Čech a Moravy deportace židovských občanů, ocitla se většina rodiny v Terezíně. Terezínská zkušenost poznamenala mladou Evu na celý život, a to ve zlém, ale i v tom lepším: v Terezíně přišla do styku se špičkami evropské vědy a kultury.

Zpívala v Krásově opeře Brundibár, podílela se na mnoha kulturních aktivitách. Po válce odmaturovala a vystudovala hudební teorii a operní režii. Od roku 1957 až do penze pracovala v Divadelním ústavu. Je autorkou řady odborných publikací o opeře. V roce 1990 přijala nabídku stát se šéfkou opery ND a krátce na to ovdověla. Ve funkci operní manažerky pracovala do roku 1995.

MM_SS3

Česká televize dnes ve 22:45 na ČT art uvede pořad Eva Herrmannová z cyklu Ještě jsem tady z roku 2006, zpovídá ji Tereza Brdečková.

Ve vysílání se ruší pořady Charlie Chaplin (03:20) a Buster Keaton (03:30).

Původně plánované pořady budou odvysílány s časovým posunem:

23:15 Divadlo žije!
23:40 Terra musica
0:10 Děti sametu: Kateřina Tučková
0:35 Robbie Williams – Noc v Palladiu
1:25 Konfrontace Petra Fischera: Povinná školní hudba
2:00 Miloš Forman – Co tě nezabije…
2:55 Fenomén Miloš Štědroň

Autor článku

Autor se dlouhodobě zajímá o film a televizní vysílání.