Hlavní navigace

ČT by mohla od dubna odbavovat vlastní vysílání v HD kvalitě

Česká televize pracuje na výstavbě nových odbavovacích pracovišť, díky nimž by měla být už od dubna schopná odbavovat vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). To dosud není možné a program ČT 1 ve vysokém rozlišení, který zkušebně vysílá v zemském digitálním multiplexu C v Praze a Brně, je „přepočítávaný“ ze standardního rozlišení.

Vysílání Telefóniky O2 v multiplexu C je program ČT 1 v té podobě, v jaké se vysílá k divákům ve standardním rozlišení. Bez jakýchkoli úprav a změn, řekl serveru DigiZone.cz vedoucí vysílací techniky ČT Karel Trpák. My sami zatím neumíme dopravit HD signál k divákovi. Nicméně to by se mělo změnit už v dubnu letošního roku, dodal. Na jaře by měla mít ČT k dispozici zatím jen jeden odbavovací řetěz pro HD distribuci, ostatní budou zatím jen pro vysílání ve standardním rozlišení.

Smlouva ke zkušebnímu vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení v přechodném multiplexu C vyprší podle technického ředitele ČT Rudolfa Popa 30. června tohoto roku. Platí jak pro DVB-T, tak pro IP platformu, řekl Pop v rozhovoru pro server DigiZone.cz. Po spuštění nového odbavovacího pracoviště a po nákupu pořadů ze zahraničí, u kterých je možnost získat i HD verzi, bychom takové pořady mohli do distribuce ať Telefóniky O2, eventuálně dalšího zájemce předat – a pro ostatní distribuci je nadále poskytovat v rozlišení standardním.

Druhou část rozhovoru s technickým ředitelem ČT Rudolfem Popem a vedoucím vysílací techniky ČT Karlem Trpákem čtěte zítra na DigiZone.cz

Našli jste v článku chybu?