Hlavní navigace

ČT čelí předběžnému opatření kvůli tendru na poradenskou firmu

15. 7. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
15. 7. 2010

Česká televize bude muset vysvětlovat, proč její rada odvolala svoji dozorčí komisi, která se zajímala o zadávací dokumentaci k soutěži na poradenskou společnost ČT za 23 milionů korun. Radní totiž dozorčí komisi odvolali bez jasného důvodu, neoficiálně ale hovořili o tom, že členové komise překročili své pravomoci, když se chtěli zabývat probíhajícím výběrovým řízením. Předseda odvolané komise Ladislav Langer nyní podal návrh na předběžné opatření proti ČT.

K TÉMATU: Rada České televize odvolala svoji dozorčí komisi. Porušovala prý pravidla

Nesouhlasím s obviněním. Je to bohužel tak, že došlo k nějakým nedorozuměním, která se vyložila špatně. My jsme si nevyžádali žádné dokumenty o výběrovém řízení. My jsme žádali zadávací dokumentaci, která byla na internetu, řekl Langer novinářům na středečním zasedání Rady ČT, kde chtěl postup odvolané dozorčí komise obhájit, ale radní mu nedali prostor. Předseda Rady ČT Jiří Baumruk jej požádal, aby nevstupoval do jednání rady.

Viditelně rozčílený Langer poté přihlížel, jak rada volí novou dozorčí komisi, v níž zasedli i někteří členové bývalé, odvolané komise. Podle mě je to v pořádku. Možná, že mohli být zvoleni znovu všichni kromě mě, protože já jsem nezískal důvěru, řekl poté novinářům. Radní, kteří hlasovali pro odvolání Langerovi komise, totiž tvrdili, že by mohl v tendru na poradenské služby k restrukturalizaci ČT protěžovat společnost Ernst & Young, pro kterou před čtyřmi lety pracoval a která se do soutěže přihlásila.

Podle Langera je obvinění absurdní. Je to stejné, jako když paní Bízková (bývalá ministryně životního prostředí ve vládě Jana Fischera, pozn. red.) kdysi pracovala pro ČEZ. Nebo jako pan Žádník pracoval pro Deloitte. To přeci není možné. Já jsem před čtyřmi lety pracoval pro Ernst & Young, dnes jsem osoba samostatně výdělečně činná, prohlásil Langer. Proti odvolání bývalé dozorčí komise a volbě nových členů této komise se postavila i radní Dana Makrlíková.

Protože nesouhlasím s odvoláním minulé komise, vzdálím se a nezúčastním se volby nové komise, řekla na středečním zasedání Rady ČT. Poté, co generální ředitel ČT Jiří Janeček představil nového ředitele programových okruhů ČT Radka Žádníka, veřejně se ho zeptala, zda pracoval pro agenturu Deloitte Advisor. Právě tato agentura se totiž také účastní tendru na poradenskou zakázku za 23 milionů korun, a v minulosti už pro ČT zpracovala vnitřní audit pro optimalizaci provozních nákladů. Za Deloitte tehdy s ČT komunikoval právě Žádník.

BRAND

Podle Langera se odvolaná dozorčí komise Rady ČT chtěla pouze zeptat generálního ředitele ČT, jaké úspory televizi přinese najatá poradenská společnost. To byl ten důvod, proč jsme se tím zabývali. Jakým způsobem se to organizuje. Jestli se tam umožní účast specializovaným firmám, protože nakonec to vychází, že se toho budou moci zúčastnit jenom velké firmy, vysvětlil.

Podání proti České televizi Langer podal proto, že Rada ČT nemá právní subjektivitu a tudíž ji nelze nijak napadnout. Podal jsem návrh na předběžné opatření proti České televizi. Tady se děje neprávo a ještě vám ani nedají slovo. Nemáte šanci se obhajovat, stěžoval si Langer.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).