Hlavní navigace

ČT je podle diváků výrazně inovantivnější než dřív, týdně zasáhne 79 % populace

22. 5. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

UVNITŘ PREZENTACE – Kavčí hory zveřejnily první výsledky hodnocení veřejné služby, kterými chtějí doplnit dosavadní vykazování dosažené sledovanosti a spokojenosti diváků

Výrazně inovativnější než v roce 2011 byla loni podle diváků Česká televize. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČT realizovala společnosti TNS AISA, Mediaresearch a samotné výzkumné oddělení ČT. Zatímco v roce 2011 považovalo veřejnoprávní televizi za inovativní 27 procent diváků, loni to už bylo 44 procent. Zvýšil se i podíl diváků, kteří ČT považují za důvěryhodnou instituci – z 69 procent v roce 2011 na 73 procent respondentů v roce 2012. A zvýšil se i týdenní zásah programů ČT ze 77 na 79 procent, informovala na dnešním setkání s novináři samotná ČT.

K TÉMATU: Události ČT rok po změně poráží Zprávy FTV Prima a jsou druhé nejsledovanější

Mírně vzrostla i spokojenost s pořady ČT. Zatímco přede dvěma lety diváci deklarovali 90-procentní spokojenost, loni vzrostla ještě o jeden procentní bod. Zároveň rostl i zásah publika, ČT jako celek v loňském roce poprvé porazila všechny ostatní televizní skupiny na českém trhu a s kumulovaným podílem 30,16 procenta se stala lídrem u diváků starších 15 let. Podařilo se jí to i přes to, že podíl hlavního kanálu ČT 1 klesal. Výrazně však rostl zásah tematických kanálů ČT 24 a ČT Sport, které pokles Jedničky vyvážily.

ROZHOVOR: Petr Dvořák: Události ČT poráží Primu, Televizním novinám ale konkurovat nechceme

Z výzkumu diváckých skupin vyplývá, že ČT nadprůměrně uspokojuje potřeby diváků zaměřených na politicko-ekonomické zpravodajství. Nadprůměrnou spokojenost i sledovanost vykázaly dva nové formáty Nevinné lži a Čtyři v tom, které v letošním roce uvedly programy ČT 1 a ČT 2. “Oba pořady zaznamenaly v porovnání s průměrem pořadů na kanálech, na kterých se vysílaly jejich premiéry, nadprůměrné hodnoty nejen z hlediska sledovanosti, ale zejména z hlediska úrovní indikátorů kvality, tedy spokojenosti diváků s těmito pořady a vnímání míry jejich originality,” uvedla ČT.

ČTĚTE TAKÉ: Dětský kanál ČT :D se představí 29. května na veřejném semináři Zlín film festivalu

„Jako veřejnoprávní televize potřebujeme sledovat nejen běžné ukazatele, jakým je například sledovanost, nebo jinými slovy poptávka po našich pořadech. Potřebujeme také vědět, jak se nám daří oslovit jednotlivé specifické skupiny diváků a plnit úlohu v oblasti informovanosti občanů, rozvoje občanské společnosti, podpory vzdělanosti a vzdělávání nebo stimulace kreativity a kvality v kultuře, abych jmenoval alespoň některé požadavky, kladené na veřejnou službu televizního vysílání. Na nově vyvíjené pořady pro stávající kanály ČT a nově spouštěné kanály ČT :D a ČT art budeme moci díky měření veřejné hodnoty hledět už i touto optikou,“ vysvětlil generální ředitel Petr Dvořák.

ČT – hodnocení veřejné služby by potucek793

BRAND23 Workshop

Podle člena Rady ČT Michala Jankovce je důležité, aby se ČT nepřizpůsobovala ve svém vysílání většinovému publiku a zaměřovala se jen na výsledky sledovanosti. “Zkušenost ukázala, že koncentrace na většinového diváka vede například k poklesu úrovně informovanosti veřejnosti a názorové rozmanitosti vysílání či k absenci kulturních pořadů určených diváckým skupinám s náročným uměleckým vkusem. Oboje je v rozporu s plněním úkolů vysílání veřejné služby,“ uvedl radní. „Cílem měření veřejné hodnoty je kvantifikovat míru naplňování těchto požadavků a sledovat proměny v čase. Vytvořená metodika je syntézou tří různých přístupů k měření a hodnocení vysílání veřejné služby,“ dodal.

ČT na dnešním setkání s novináři rovněž potvrdila, že sledovanost dětského kanálu ČT :D, který společně s uměleckou stanicí ČT art zahájí vysílání 31. srpna, bude měřit na dvě základní cílové skupiny. Vedle dospělých diváků starších 15 let půjde i o děti od čtyř do 12 let. Data za tuto skupinu chce ČT prosadit i do veřejných výstupů Asociace televizních organizací (ATO).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).