Hlavní navigace

ČT k televizním poplatkům za PC: je to bouře ve sklenici vody

19. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Téma placení televizního poplatku za počítač s přístupem na Internet zřejmě opět na nějaký čas míří k ledu. Česká televize nebude ministerstvu kultury navrhovat změnu v legislativě tak, aby za televizní přijímač byl počítán i počítač připojený k Internetu. Je to bouře ve sklenici vody. Podle našich odhadů by u fyzických osob šlo o stovky, možná dokonce desítky lidí. Pouze jsme se vyjádřili k dotazu ministerstva. Nebudeme to nijak prosazovat, řekl Aktuálně.cz mluvčí Ladislav Šticha z České…

Téma placení televizního poplatku za počítač s přístupem na Internet zřejmě opět na nějaký čas míří k ledu. Česká televize nebude ministerstvu kultury navrhovat změnu v legislativě tak, aby za televizní přijímač byl počítán i počítač připojený k Internetu. Je to bouře ve sklenici vody. Podle našich odhadů by u fyzických osob šlo o stovky, možná dokonce desítky lidí. Pouze jsme se vyjádřili k dotazu ministerstva. Nebudeme to nijak prosazovat, řekl Aktuálně.cz mluvčí Ladislav Šticha z České televize.

ICTZ23

Jenže nemalá vlna kritiky z řad veřejnosti se nespustila kvůli domácnostem, nýbrž kvůli firmám. Firmy musí platit poplatek za každý televizní přijímač. Neplatí jej jenom jednou jako domácnosti. Pokud by byl televizním přijímačem podle legislativy i online počítač a platil by se za něj stejný poplatek jako za běžný televizor, pro řadu firem by to znamenalo nemalé neodbouratelné náklady.

Doposud je za televizní přijímač brán pouze počítač nebo mobil s TV tunerem a podle reakcí ministerstva kultury to tak zřejmě zůstane i v nejbližších letech. Česká televize se razantně ohradila proti kritice z posledních dnů. Slova jejího tiskového mluvčího, která tlumočila agentura ČTK, prý byla špatně pochopena a interpretována. Nicméně z jejích reakcí je patrné, že myšlenka vybírání za každý počítač připojený k Internetu jí cizí není. Nyní je velká část programu na Internetu k dispozici ve vysoké kvalitě, kterou dřív Internet nenabízel, uvedl Ladislav Šticha pro Aktuálně.cz.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.