Hlavní navigace

Česká televize letos koupí druhý přenosový vůz pro HD vysílání

20. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
20. 8. 2010

Druhý HD přenosový vůz se chystá koupit Česká televize. Podle ekonomického deníku E15 vypsala výběrové řízení na dodavatele menšího vozu, který odbaví záznam až šesti kamer, za celkovou cenu téměř 75 milionů korun bez DPH. Obálky s nabídkami by měla otevírat v polovině září. Mluvčí ČT Ladislav Šticha chystaný nákup obhajuje zvyšujícím se počtem HD ready televizorů v českých domácnostech.

DOKUMENT: Připravenost České televize na vysílání v HD kvalitě

ČT plánuje postupně zvyšovat výrobu původních pořadů v HD kvalitě. Strategií ČT je postupné navyšování výroby ve vysokém rozlišení. V současné době je standardem, že hraná tvorba je nadále vyráběna v HD, a to jak solitérní tvorba pro dospělé i děti, tak hrané seriály. HD výrobu rozšiřujeme postupně i do oblasti dokumentární tvorby, záznamů koncertů populární hudby, večerníčků a tak dále, řekl listu ředitel výroby ČT Václav Myslík.

K TÉMATU: Druhou řadu seriálu Vyprávěj nakonec ČT odvysílá v HD kvalitě

Vlastní HD vysílání zahájily Kavčí hory loni v srpnu na satelitu. Na programové pozici ČT HD, kterou přebírají i vybraní poskytovatelé digitální kabelové televize, IPTV a zemská digitální síť 4, se střídají programy ČT 1, ČT 2 a ČT 4. Původně šlo především o Jedničku, poslední dobou ovšem v HD kvalitě vysílá stále častěji sportovní Čtyřka, která nabízí atraktivní sportovní přenosy.

ČTĚTE TAKÉ: Další program ČT v HD kvalitě? Chceme Dvojku, říkají čtenáři DigiZone.cz

MM socky3

Letošní podzim se ovšem na ČT ponese v duchu HD pořadů dramatické tvorby. Ve vysokém rozlišení veřejnoprávní televize nabídne například filmy Bathory, Gympl a Hlídač č. 47, ale také premiérovou druhou řadu seriálu Vyprávěj a nový seriál Kriminálka Staré město, který ČT vyrobila se Slovenskou televizí. Ve vysokém rozlišení ČT odvysílá také čtvrtou řadu taneční soutěže StarDance a některé pohádky a dokumenty.

S dalším rozšířením HD technologií, jak v ČT, tak u našich dodavatelů, můžeme ve vysokém rozlišení vyrábět mnohem více projektů, například cyklické pořady Na cestě, Kluci v akci, Port nebo Diagnóza, řekl deníku E15 šéf výroby ČT. Veřejnoprávní televize naopak nadále nepočítá s tím, že by v HD kvalitě vysílala svoje zpravodajství, s výjimkou zpravodajských relací na programu ČT 1. Zpravodajská ČT 24 se zatím ve vysokém rozlišení obrazu vysílat nechystá.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.