Hlavní navigace

ČT na podzim: drama Herec, Zdravotní test národa a motorky v Africe

31. 8. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Česká televize
Jarní epidemie koronaviru znemožnila natáčení velkých dramatických pořadů. Přesto Česká televize nabídne v podzimním vysílání zajímavé novinky.

Jako „nemilosrdnou jízdu s mrazivým závěrem“ popisují první recenze televizní drama Herec, které na podzim uvede ČT1. Trojdílná série s Janem Cinou v hlavní roli bude jednou z mála výrazných dramatických premiér, které podzimní schéma České televize nabídne. Původní plány musely Kavčí hory přehodnotit, protože jarní epidemie koronaviru zastavila veškeré natáčení a zkomplikovala výrobu. Televize se v nouzovém stavu věnovala hlavně zpravodajství.

Drama Herec se odehrává v roce 1952. V režii Petera Bebjaka uvidíme příběh nadějného ochotníka, který se kvůli své homosexualitě stane návnadou Státní bezpečnosti při kompromitování vlivných osobností. Výměnou za tuto spolupráci pak dostává role v divadle. 

Minisérii uvede ČT1 v nedělním hlavním vysílacím čase. Ve stejném slotu zopakuje šest detektivek Případ pro… s Viktorem Preissem a Davidem Matáskem. Premiéru budou mít filmy Staříci, Chvilky, Pražské orgie nebo Na střeše. Pozdní nedělní večer bude kromě 168 hodin patřit stému výročí narození Rudolfa Hrušínského a 90 letům od narození Josefa Vinkláře. Na obrazovku se tedy vrátí major Kalaš nebo filmy o hříšných lidech města pražského.

„Kdo by očekával tradiční příval podzimních novinek na ČT1, bude zklamán. COVID-19 neušetřil ani výrobu České televize, hlavně co se týká takzvané velké dramatiky. Jednička se vrací k osvědčenému, k pořadům pro celou rodinou, které půjdou v reprízách. Tentokrát je to taková vynucená jistota,“ prohlásil člen Rady České televize Roman Bradáč. Radním přišel podzimní plány představit programový ředitel Milan Fridrich minulou středu.

Hlavními sobotními zábavními pořady budou Zázraky přírody, s premiérovými díly se vrátí Tajemství těla. Dalibor Gondík provede diváky dvěma díly Zdravotního testu národa. Na sobotní zábavu navážou francouzské filmy včetně Fantomase nebo komedie ZvířeJeanem-Paulem Belmondem. Vrátí se rovněž historická trilogie o císařovně Sissi.

Koronavirová opatření ovlivňují vyhlašování různých ocenění a pořádání společenských akcí. Přesto by se na podzim měly v přímém přenosu udílet Ceny Thálie, očekává se benefiční večer Světlo pro Světlušku a vyhlásit by se měly i výsledky ankety Atlet roku.

Premiérové díly nabídnou osvědčené pořady Všechnopárty (pátek), Gejzír (čtvrtek) a Máte slovo (čtvrtek). Po letní pauze pokračuje investigativní pořad Reportéři ČT (pondělí). Pondělní večery obsadí opakování prvních dvou řad kriminálního seriálu Jiřího Stracha Labyrint. V úterý a ve čtvrtek je prime time vyhrazený seriálu Vyprávěj. Ve středu a v pátek zůstanou Četnické humoresky. Ve středu a ve čtvrtek pozdě večer vytěží Česká televize střihové cykly Komici na jedničku a Zpátky se Sobotou.

„Kolik repríz však tyto seriály ještě unesou? To ukáže čas. Třeba řemeslná kvalita Hříšných lidí města pražského obstojí i po půl století,“ poznamenal radní Roman Bradáč.

Na ČT2 budou páteří vysílání od pondělí do pátku zahraniční dokumenty z oblasti historie, geografie, přírodopisu a vědy a techniky. O víkendu pak zahraniční filmy. 

V úterý od 21 hodin má své místo Dokumentární nebe, což jsou premiéry původních českých dokumentů. Česká televize připomene významné historické události – 400 let od bitvy na Bílé hoře, 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského nebo monstrproces s Rudolfem Slánským. Odvysílá rovněž portréty generála Karla Lukase, jaderného fyzika Františka Janoucha či matematika Miloslava Druckmüllera. Představí novou řadu aktuálních dokumentů Český žurnál a další. 

Cestopisné cykly zastupuje středeční pořad Po jedné stopě do Iráku a Afriky, v němž se herec Martin Písařík a cestovatel Igor Berezovar vydávají na motorkách za poznáním dalekých krajů. Na původní cestopis naváže ve 22.00 okno původních a koprodukčních dokumentárních cyklů – třídílná série velkých dokumentů Tajná historie: Sexuální dějiny českých zemí odkrývá historii intimity na našem území v posledních 200 letech.

Další původní novinky jsou v plánu na čtvrteční večery – v cyklu Tresty v Čechách pátrá Igor Chmela spolu s historiky na podkladě slavných justičních případů po smyslu zločinu a trestu v českých dějinách. Kolébkou křesťanství pak bude provázet v nové sérii Křížem krážem Izraelem herečka Veronika Žilková, manželka velvyslance Martina Stropnického.

Ze světové seriálové tvorby uvede ČT2 třetí řadu Příběhu služebnice, šestidílnou britskou minisérii PřiznáníMartinem Freemanem v hlavní roli a americký seriál Fargo. Na sobotní večery je v plánu premiéra britské čtyřdílné série Kateřina Veliká v hlavní roli s herečkou Helen Mirrenovou.

Premiéry plánuje rovněž dětská stanice ČT :D, tedy Déčko. Na obrazovce se objeví zábavně vzdělávací pořady Rejpavá žížala (ochrana životního prostředí), Agent v kapse II (konkrétní rady a pravidla pro náročnější situace), Hudební perličky Pavla Šporcla Pětka z garáže II.

S novými díly přijde večerníček Pat a Mat nás baví. Do večerníčkového bloku patří i seriál Honza a beránekČeská televize koupila dále práva na uvedení premiérových animovaných seriálů Vampirina a Zákony Mila Murphyho z produkce studia Walt Disney. Britský seriál Hrajeme si s haraburdím ukáže dětem a dospělým, že staré věci určené k vyhození mohou ještě dostat novou šanci.

Zpravodajskou stanici ČT24 čeká příprava pořadů v souvislosti s volbami do zastupitelstev krajů a do Senátu. V plánu je předvolební vysílání a Volební studio ČT. ČT24 zprostředkuje celodenní vysílání z krajů a regionálních center, debaty krajských lídrů, předvolební debatu lídrů politických stran a hnutí, a pochopitelně nabídne volební výsledky.

Regionální zpravodajství se připravuje na výrobu dalších mutací pořadu Události v regionech v souvislosti s novými možnostmi po přechodu na DVB-T2.

Cloud 22 temata

Do vysílání se postupně vrátí týdeníky, které měly přestávku kvůli soustředění kapacit na koronavirové vysílání. „Kdo se těšil, že se nebude vysílat Newsroom ČT24, bude zklamaný. Měl by pokračovat,“ vzkázal kritikům tohoto pořadu zaměřeného na média radní České televize Zdeněk Šarapatka.

Stanice ČT sport je připravena odvysílat přímé přenosy z přeložených sportovních utkání, kterých je opravdu hodně. „70 procent akcí má snahu se přesunout na podzim. Akce máme smluvně zajištěné, hledáme teď složitě technické možnosti i prostor v programu, abychom všechny uspokojili,“ řekl na Radě České televize výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.