Hlavní navigace

ČT nechce spouštět multiplex zároveň v Plzni i Českých Budějovicích

28. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
28. 1. 2008

Česká televize se snaží oddělit termíny startu veřejnoprávního multiplexu v Plzni a Českých Budějovicích. Zatímco ČT v plánu rozvoje své digitální sítě, zveřejněném loni v prosinci, počítala s březnovým termínem pro Plzeňsko a květnovým pro Českobudějovicko, aktuální návrh Technického plánu přechodu (TPP) na zemské digitální vysílání od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) počítá u obou lokalit se shodným květnovým termínem.

ČTĚTE TAKÉ: Veřejnoprávní multiplex: 2008 do Čech, 2009–10 na Moravu

Oficiálně se říká, že multiplex veřejné služby by měl začít vysílat v květnu nebo červnu. To jsou nejzazší termíny v TPP. My jednáme o tom, že bychom začali o měsíc nebo měsíc a půl dříve, řekl v rozhovoru pro RTA vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Veřejnoprávní televize se podle něj už skoro bojí mluvit o konkrétních datech, protože je vždycky něco posune. V případě březnového termínu pro zahájení vysílání veřejnoprávního multiplexu v Plzni to je podle Hanuše fakt, že do té doby vláda zřejmě nestihne schválit TPP.

DOKUMENT: Mapy zavádění zemského digitálního vysílání v ČR podle TPP

Na začátku jsme měli takové naivní představy, že projednávání TPP bude hladší, přiznal Hanuš. Vzhledem k tomu, že k návrhu TPP přišlo okolo 150 připomínek a řada z nich je protichůdná, může se podle Hanuše jejich vypořádávání zdržet. Náš zájem je samozřejmě nastartovat co nejdříve a hledáme cesty, jak bychom to udělali, ale TPP je pro nás legislativním rámcem pro zahájení tohoto vysílání, dodal. Pokud se start veřejnoprávního multiplexu posune o měsíc a zároveň se podaří odstranit veškeré legislativní potíže, které by mohly vést k posouvání termínů u dalších lokalit, bude to ještě malá daň, míní Hanuš.

ebf - partner 1

Vedoucí projektu digitalizace ČT nesouhlasí se souběžným startem veřejnoprávního multiplexu z plzeňského vysílače Krašov a českobudějovické Kletě. Snažíme se, aby Plzeň měla určitý předstih, protože přípravy jsou už v pokročilém stadiu. Navíc v Plzni i Českých Budějovicích dojde k přechodu natvrdo, někdo přijde ze dne na den o analog. I z toho důvodu tak dva velké regiony najednou není zrovna dobré řešení, míní Hanuš.

Podle Hanuše by také bylo problematické řešit ve stejnou dobu sekundární sítě vysílačů v obou regionech. Plzeň je z tohoto hlediska dobrá, tam je pět vykrývačů závislých na primárním vysílači. Kleť jich má okolo 28, a třeba taková Buková hora jich má třeba 60. Když to děláte v jednom termínu, není to logisticky zvládnutelné, vysvětlil Hanuš.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).