Hlavní navigace

Veřejnoprávní multiplex: 2008 do Čech, 2009-10 na Moravu

7. 12. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Česká televize už má jasno, jak bude postupovat při zavádění veřejnoprávního multiplexu. Zemská digitální síť určená pro šíření současných čtyř programů ČT a sedmi okruhů Českého rozhlasu by měla začít vysílat v březnu 2008 na Plzeňsku. Do konce příštího roku pak chtějí Kavčí hory pokrýt většinu Čech, během let 2009 a 2010 střed republiky a Moravu. ČT se nechce při zavádění vlastní digitální sítě vázat na komerční televize. Jedinou výjimkou je vypínání analogového vysílání ČT 1. UVNITŘ PREZENTACE ČT + TABULKA S PRACOVNÍMI TERMÍNY ZAVÁDĚNÍ MULTIPLEXU 1

Z Krašova až v březnu 2008

Oproti původním slibům veřejnoprávní multiplex nezačne vysílat ještě letos na Vánoce, kdy jej chtěla ČT spustit z plzeňských vysílačů Krašov a Krkavec. Důvody nejsou podle vedoucího projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše ani tak technické, jako legislativní. Televize čekala na výslednou podobu diginovely, aby věděla, jakým způsobem má vypsat veřejnou obchodní soutěž na provozovatele veřejnoprávního multiplexu. Máme několik právních vyjádření, že podle ustanovení diginovely jsme de facto operátorem multiplexu my, takže přinejhorším bychom mohli stavět vysílače sami, řekl Hanuš na včerejším setkání s novináři.

K takové situaci ale zřejmě nedojde. ČT už v pondělí vypsala veřejnou obchodní soutěž na poskytování služeb souvisejících s výstavbou a provozem multiplexu veřejné služby, tedy technického operátora sítě. Zájemci se mohou hlásit do 10. ledna 2008 společnosti Gordion, kterou ČT pověřila realizací soutěže. Očekáváme, že do 25. ledna budou moci všichni zájemci odevzdávat své nabídky a nejpozději 22. února padne rozhodnutí o vítězi, řekl Hanuš. Z toho důvodu ČT nespustí samostatné zemské digitální vysílání na Plzeňsku ani v lednu, ale naplánovala ho až na březen příštího roku. Plzeňsko tak bude prvním regionem, kde se ČT nebude dělit o datový tok s televizí Nova a půjde tu opravdu o veřejnoprávní multiplex.

Subjekt Česká televize logo klasické

Prezentace: Diginovela a další postup ČT

Česká televize ve čtvrtek seznámila novináře s názorem na schválenou diginovelu a postupem zavádění zemského digitálního vysílání v České republice. Zároveň představila pracovní verzi harmonogramu zavádění vlastního veřejnoprávního multiplexu, vyjádřila se k chystané informační kampani, vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a projektu Národní satelitní platformy. Prezentaci vedoucího projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše si můžete stáhnout zde (PPT, 3,2MB).

Multiplex vyroste na kmitočtech ČT 2

Digitální síť České televize využije z velké části současné analogové frekvence programu ČT 2. V některých regionech dokonce nebude možné realizovat souběžné analogové a digitální vysílání jako na Domažlicku a k vypnutí analogové ČT 2 a zapnutí veřejnoprávního multiplexu dojde ze dne na den. Týkat se to bude hned Plzně, kde nejprve musíme prohodit analogové kmitočty, na kterých vysílají programy ČT 1 a ČT 2, a poté druhý program vypnout, řekl Hanuš. O analogovou ČT 2 ale příští rok přijdou také diváci v Českých Budějovicích, středních Čechách, severních Čechách a v Sušici. Místo ní však naladí digitální síť s programy ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, ČT 24 a sedmi programy Českého rozhlasu. Potíž je v tom, že pokud budou chtít sledovat analogovou Novu nebo Primu, budou muset přejít na analogový příjem, tedy buď přímo vypnout set-top-box nebo alespoň změnit zdroj signálu televizoru.

Televize ale podle technického ředitele Rudolfa Popa jedná s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) o možnosti získat pro ČT 2 krátkodobě náhradní analogové kmitočty: Využili bychom jí hlavně v příštím roce u vypínání prvních vysílačů a podle výsledků bychom se rozhodli, zda bychom v této praxi pokračovali i nadále. Analogové kmitočty programu ČT 1 chce televize opouštět ve stejnou dobu jako Nova s Primou. Uvolňování analogových frekvencí ČT 1 by mělo probíhat podle Technického plánu přechodu. Je to zákonitý postup, protože komerční televize požadují nediskriminační přístup a tato podmínka by měla platit pro všechny, vysvětluje Hanuš. ČT si tak chce podržet diváky pro případ, že by se proces digitalizace vinou současných komerčních televizí opět zdržel.

Celoplošně? Do konce roku 2010

Pavel Hanuš

Do konce roku 2010 chceme pokrýt signálem veřejnoprávního multiplexu devadesát až devadesát pět procent území České republiky, slibuje Hanuš. Převedení takového plánu do skutečnosti ale do značné míry závisí na výsledku soutěže na technického realizátora multiplexu a přístupu komerčních televizí Nova a Prima k Technickému plánu přechodu. Ke konci období přechodu ČT z analogového na digitální vysílání si totiž veřejnoprávní multiplex vyžádá i některé analogové kmitočty ČT 1. V příštím roce by se měl veřejnoprávní multiplex rozšířit nejen na Plzeňsko, ale také na Karlovarsko, do jižních Čech, severních Čech, Prahy a středních Čech. Od září 2008 pak ČT začne opouštět současný multiplex A, v němž vysílá společně s Novou v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a Ústí nad Labem.

Na rok 2009 plánuje ČT rozšíření veřejnoprávního multiplexu na Jihlavsko, do východních Čech, na jižní a severní Moravu. V roce 2010 doplní Jeseník a Zlín, načež dokryje všechny oblasti sekundární sítí digitálních vysílačů. Pokrytí veřejnoprávního multiplexu bude trošku jiné než současné pokrytí analogových programů ČT, hlavně v některých lokalitách. Zachování stejného pokrytí v analogovém i digitálním vysílání je jenom teorie, řekl v narážce na požadavek komerčních televizí Pavel Hanuš. Důležitou roli podle něj sehraje také informační kampaň, neboť diváci nemají dostatečné znalosti o problematice přijímacích antén. Věděli jsme, že s anténami bude problém, ale stav je horší, než jsme předpokládali. Budeme se v tomto směru snažit lépe komunikovat, slíbil Hanuš.

Pracovní návrh zavádění veřejnoprávního multiplexu a vypínání analogové ČT 1 a ČT 2
Termín Spuštění multiplexu 1 Vypnutí analogové ČT 1 Vypnutí analogové ČT 2
Leden 2008
Únor 2008
Březen 2008 34. kanál Plzeň (Krašov + Krkavec) 34. kanál Plzeň-město (Krkavec), záměna 27. kanál pro ČT 1
Duben 2008
Květen 2008 49. kanál České Budějovice (Kleť) 49. kanál České Budějovice (Kleť)
Červen 2008
Červenec 2008 49. kanál Sušice
Srpen 2008
Září 2008 53. kanál Praha-Cukrák 53. kanál Praha-Cukrák
Říjen 2008 53. kanál Praha-město (Žižkov), 33. kanál Ústí nad Labem (Buková hora) 33. kanál Ústí nad Labem (Buková hora) záměna 50. kanál pro ČT 1
Listopad 2008 52. kanál Sušice
Prosinec 2008
Leden 2009 33. kanál Jihlava
Únor 2009
Březen 2009
Duben 2009
Květen 2009 35. kanál Sušice
Červen 2009 41. kanál Praha-město (Žižkov)
Červenec 2009 40. kanál Trutnov (Černá hora) 40. kanál Trutnov (Černá hora)
Srpen 2009 31. kanál Plzeň (Krašov) 48. kanál Plzeň (Krašov)
Září 2009 29. kanál Brno záměna 46. kanál pro ČT 1
Říjen 2009 29. kanál Brno, 54. kanál Ostrava
Listopad 2009 26. kanál Praha-Cukrák, 51. kanál Praha-město (Žižkov) 50. kanál Ústí nad Labem (Buková hora)
Prosinec 2009
Leden 2010 39. kanál České Budějovice (Kleť) 25. kanál Jihlava záměna 42. kanál ČT 1
Únor 2010
Březen 2010 42. kanál Jihlava
Duben 2010 36. kanál Jeseník 36. kanál Jeseník záměna 50. kanál ČT 1
Květen 2010 33. kanál Zlín
Červen 2010 23. kanál Trutnov (Černá hora)
Červenec 2010
Srpen 2010 35. kanál, 46. kanál Brno 52. kanál Brno
Září 2010
Říjen 2010 50. kanál Jeseník, 31. kanál Ostrava, 22. kanál Zlín 51. kanál Ostrava, 51. kanál Zlín
Listopad 2010
Prosinec 2010

Zdroj: Česká televize (pracovní varianta; harmonogram je pouze orientační, bude upraven podle TPP)

Digitalizační kampaň ČT dozná změn

Rudolf Pop

Veřejnoprávní televize chystá sérii článků pro regionální noviny, plánuje však také speciální pořad věnovaný digitalizaci. Jeho roli bych ale nepřeceňoval, takové pořady obecně nemají příliš velký dopad, prohlásil Hanuš. Obecné povědomí o digitalizaci mezi českými diváky je podle šéfa projektu digitalizace ČT lepší než ve Spojených státech, kde dojde k vypnutí zemského analogového televizního vysílání už v roce 2009. Konkrétní problémy spojené se zaváděním DVB-T ale komunikujeme hůře, přiznal. ČT připustila, že se jí neosvědčil model piktogramu vloženého do obrazu analogových programů šířených z vysílačů, které mají být vypnuty a nahrazeny digitálním vysíláním.

Podcenili jsme diváky, kteří si zvykli na to, že se jim v rohu obrazovky objevila nějaká značka a nepátrali po tom, co znamená. V poslední fázi před vypnutím analogového vysílání proto vložíme do obrazu rolovací lištu s textovou informací, kolik dní zbývá do vypnutí vysílače, přiblížil technický ředitel ČT Rudolf Pop. Pro samotnou kampaň chce ČT využít část peněz z digitalizačního fondu, do kterého od Nového roku poputuje část zisků ČT z prodeje reklamních časů. Do toho bude patřit i podpora škol a různých sociálních zařízení, a oprášíme také projekt podpory vzdělávacího systému, který jsme museli nechat na nějakou dobu spát, dodal Pavel Hanuš.

CIF - osobnosti

Kdo má šanci vyhrát výběrové řízení?

Rychlost zavádění veřejnoprávního multiplexu bude záležet na výběru technického provozovatele této sítě. Česká televize je velmi solidní klient s „jistými penězi“ z koncesionářských poplatků, takže zájem o tendr bude obrovský. Ne každý zájemce ale bude moci splnit očekávání ČT: zachování stávajících vysílacích stanovišť, zajištění souběžného analogového a digitálního vysílání, ať už by oboje technicky realizovali dva různí operátoři, vysoká kvalita služeb a především výhodná cena. Jasným favoritem soutěže jsou České Radiokomunikace, které se nijak netají zájmem provozovat nejméně dva celoplošné zemské digitální multiplexy (více jich podle diginovely jedna firma ani provozovat nemůže).

Jeden multiplex už Radiokomunikace provozují: digitální síť A se příští rok přetransformuje na multiplex 2 pro komerční televize a vysílat v něm chce televize Nova se svým bonusovým programem. Bez šancí na vítězství v soutěži ale není ani Telefónica O2, která sice nemá takovou síť televizních vysílačů jako Radiokomunikace, rozhodně má ale prostředky na to, aby ji v poměrně krátké době vybudovala nebo si pronajala prostor na vysílačích Radiokomunikací. Nepoměrně hůř je na tom třetí vzadu, společnost Czech Digital Group. Překvapit ale může jakýkoli další operátor, který dosud o zemské digitální vysílání nejevil zájem. Česká televize je přeci jenom klientem, kterému na rozdíl od nových digitálních stanic nehrozí, že za rok nebo dva zkrachuje.

Považujete za správné, že ČT bude digitalizovat nezávisle na Technickém plánu přechodu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).