Hlavní navigace

Zpravodajství ČT od října zruší samostatnou redakci kultury

20. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 9. 2008

Samostatná redakce kultury zpravodajství České televize přestane od 1. října existovat a sloučí se s domácí redakcí zpravodajství. Informoval o tom zpravodajský server Týden.cz, podle něhož se dosavadní vedoucí kulturní redakce ČT Otakar Svoboda stane řadovým redaktorem domácího zpravodajství a nadále bude moderovat některé kulturní pořady na ČT 24. Přímým nadřízeným svobody se stane šéf domácího zpravodajství ČT Ondřej Neumann.

Ve stavu, v jakém dosud byla, postrádala smysl. Kulturní zpravodajství veřejnoprávní televize by mělo nabízet mnohem širší záběr, než pouze vernisáže, knižní a filmové novinky, vysvětlil záměr zrušit samostatnou kulturní redakci ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich. Ve zpravodajských pořadech ČT podle něj dlouhodobě chyběla témata z populární kultury.

Je chyba se programově vyhýbat tématům blízkým většinovému vkusu. Kultura se nedá zužovat na libůstky jednotlivců, na to, co za kulturu pokládá úzká skupinka intelektuálů. Televize je většinové médium, dodal Fridrich pro Týden.cz. Kulturní zpravodajství ČT by se podle něj mělo více věnovat například designu, architektuře či internetu a zachycovat trendy, kterými žijí mladí lidé. Fridrich ale odmítá, že by kultura v jeho podání měla znamenat lifestyle a módu.

BRANDstorming tip2

Samostatná kulturní redakce možná nezaniká nastálo. Zatím jsme ji včlenili do domácí rubriky a výhledově možná vznikne nějaký nový útvar, který se bude těmto společenským, kulturním a civilizačním tématům věnovat. Ale třeba taky ne, říká Fridrich. Podle šéfredaktora zpravodajství ČT Michala Petrova jde ale o konečné řešení, kdy kultura zůstane součástí redakce domácího zpravodajství.

Fridrich odmítl, že by ČT zrušením kulturní redakce reagovala na kritiku zvenčí, například ohledně výdajů na služební cesty Otakara Svobody do zahraničí a jeho živé vstupy např. z vystoupení Českého národního symfonického orchestu v australském Sydney. Jsou to systémové kroky, které jsme plánovali asi tři měsíce, dodal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).