Hlavní navigace

ČT používá pro DVB-T headend pro satelit, od prosince bude nový

13. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
13. 11. 2008

Česká televize v současné době využívá pro zemské digitální vysílání svého veřejnoprávního multiplexu headend, který do 30. října používala pouze pro své satelitní vysílání. Nyní jej využívá pro oba typy digitálního přenosu signálu: jak satelitní, tak pozemní. Serveru DigiZone.cz to řekl vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš s tím, že během prosince Kavčí hory očekávají dodávku zcela nového headendu pro pozemní digitální vysílání.

KL22 hlasovani

Logicky jsme pro veřejnoprávní multiplex využili již ozkoušený a funkční headend pro satelitní vysílání. Během prosince přejdeme na zcela novou technologii, takže si troufám říct, že budeme mít nejmodernější řešení hadendu ze všech pozemních digitálních sítí u nás, řekl Hanuš. Štěpán Janda z tiskového oddělení ČT pro web Digitalizace.info připustil, že zpočátku byly se „satelitním“ headendem u pozemního vysílání problémy.

Zmiňovaný satelitní kodér skutečně využívá, respektive využíval dynamické nastavení GOP. Během testů před spuštěním řádného provozu nebyly žádné komplikace detekovány. Po zjištění možných potíží na některých přijímacích zařízeních v rámci vysílání DVB-T během víkendu bylo v pondělí 3. listopadu 2008 po 17. hodině změněno nastavení satelitního kodéru na pevný GOP (n=12) a byl nastaven sled snímků, který je obvyklý pro zemské vysílání, vysvětlil Janda.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.