Hlavní navigace

ČT přelaďuje analogové vykrývače. Dojde i na vysílače Olomouc a Hodonín

1. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 9. 2010

UVNITŘ TABULKA KANÁLŮ Diváky analogové televize na Olomoucku a v několika dalších částech Moravy čeká ladění televizních přijímačů. Česká televize se totiž rozhodla přeladit vykrývače a vysílače, které se ruší s nově spuštěným vysíláním veřejnoprávního multiplexu ze Zlína a Valašských Klobouků. Poprvé se budou přelaďovat i vysílače velkého výkonu – Olomouc/Radíkov a Hodonín/Babí lom. Ty se totiž na velkém území s vysílači Zlín a Valašské Klobouky překrývají.

ČT očekávala vzájemné rušení analogového a digitálního vysílání. Nejsnazším řešením vzniklé situace by sice bylo předčasné vypnutí dotčených analogových vysílačů. Česká televize ale nechce, aby diváci museli čelit nečekanému předčasnému ukončení analogového vysílání, proto požádala České Radiokomunikace a Český telekomunikační úřad o zajištění všech potřebných náležitostí pro další provoz uvedených analogových vysílačů, tedy o jejich přeladění na náhradní kmitočty, píše se v tiskové zprávě z dnešního odpoledne.

Tabulka nových kanálů vysílačů a vykrývačů ČT (zdroj: TZ ČT)

Cloud23

Vykrývače Slušovice, Liptál a Lužná II již byly přeladěny na nové kanály, vysílač Olomouc/Radíkov změní kanál během dnešní noci. Přeladění bude spojeno s výlukou vysílání nejen ČT 1, ale také televize Prima. Od 2. září pak již bude ČT 1 vysílat na novém kanále 28. U dalšího vysílače většího výkonu na Hodonínsku se pak čeká na výsledek mezinárodní koordinace kmitočtu s rakouskými a slovenskými úřady. Ten by měl být znám nejpozději 6. září, a následně by mělo dojít i k přeladění vysílače.

Přeladěním analogových vysílačů dojde k zlepšení pokrytí veřejnoprávního multiplexu ze Zlína a Valašských Klobouků, zejména na Olomoucku a Hodonínsku, kde jeho příjem znemoźňovalo právě analogové vysílání ČT 1. Vysílač Hodonín/Babí lom se pak v části jižní Moravy rušil i s jihlavským vysílačem Javořice, který taktéž vysílá na kanále 33.

Autor článku

Majitel servisní společnosti DVB Servis zabývající se instalací anténních systémů pro příjem rozhlasu a televize. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).