Hlavní navigace

ČT přemítá nad tím, jak zachovat vyrovnané hospodaření

4. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
4. 2. 2009

Podle dnešního vydání ekonomického deníku E15 hrozí, že by mohlo dojít opět ke zvýšení tzv. koncesionářského poplatku, a to tentokrát za televizi. Podle dlouhodobé analýzy dalšího ekonomického vývoje bude zhruba od roku 2012 rozpočet ČT v deficitu. Z této situace vede jen několik možných cest a v tuto chvíli se nedá říci, kterou se bude muset ČT vydat. První a zdánlivě nejpřímočařejší by bylo samozřejmě zvýšení poplatku. Tato cesta je ovšem úplně nejzazší řešení, konstatoval nedávno ředitel veřejnoprávní televize Jiří Janeček.

MM socky3

Zákonodárci jsou ale opačného názoru. Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák si myslí, že k takovému kroku by se odhodlal snad jen politický sebevrah. Janeček musí brát na zřetel také to, že tento krok by mu určitě neprospěl v očích členů Rady ČT. Pokud se nic zvláštního nestane, je totiž více než pravděpodobné, že současný ředitel by obhájil svůj mandát i pro další období. Ten nynější mu končí v červenci. Deník připomíná, že Janečkovi se daří držet vyrovnaný rozpočet a pouze v době jeho nástupu byl deficit 130 milionů Kč.

A jaké další kroky by mohly následovat? V extrémním případě např. omezení výroby programů. To by znamenalo konec podpory filmům, seriálům, dokumentům, vzdělávacím pořadů, omezení zpravodajství a pouhé přežívání z archivů a repríz, upozornil Janeček. Možností je také zachování reklamy na stávajících okruzích po dokončení procesu digitalizace. Deník upozorňuje, že tuto změnu by si však musel šéf média z Kavčích hor vylobbovat u poslanců, což by nebylo vůbec jednoduché. E15 si zároveň myslí, že není problém, aby Janečkova televize spadla brzy do deficitu, a to díky současným krokům managementu.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.