Hlavní navigace

ČT přemítá nad tím, jak zachovat vyrovnané hospodaření

4. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
4. 2. 2009

Podle dnešního vydání ekonomického deníku E15 hrozí, že by mohlo dojít opět ke zvýšení tzv. koncesionářského poplatku, a to tentokrát za televizi. Podle dlouhodobé analýzy dalšího ekonomického vývoje bude zhruba od roku 2012 rozpočet ČT v deficitu. Z této situace vede jen několik možných cest a v tuto chvíli se nedá říci, kterou se bude muset ČT vydat. První a zdánlivě nejpřímočařejší by bylo samozřejmě zvýšení poplatku. Tato cesta je ovšem úplně nejzazší řešení, konstatoval nedávno ředitel veřejnoprávní televize Jiří Janeček.

ebf - partner 1

Zákonodárci jsou ale opačného názoru. Bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák si myslí, že k takovému kroku by se odhodlal snad jen politický sebevrah. Janeček musí brát na zřetel také to, že tento krok by mu určitě neprospěl v očích členů Rady ČT. Pokud se nic zvláštního nestane, je totiž více než pravděpodobné, že současný ředitel by obhájil svůj mandát i pro další období. Ten nynější mu končí v červenci. Deník připomíná, že Janečkovi se daří držet vyrovnaný rozpočet a pouze v době jeho nástupu byl deficit 130 milionů Kč.

A jaké další kroky by mohly následovat? V extrémním případě např. omezení výroby programů. To by znamenalo konec podpory filmům, seriálům, dokumentům, vzdělávacím pořadů, omezení zpravodajství a pouhé přežívání z archivů a repríz, upozornil Janeček. Možností je také zachování reklamy na stávajících okruzích po dokončení procesu digitalizace. Deník upozorňuje, že tuto změnu by si však musel šéf média z Kavčích hor vylobbovat u poslanců, což by nebylo vůbec jednoduché. E15 si zároveň myslí, že není problém, aby Janečkova televize spadla brzy do deficitu, a to díky současným krokům managementu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).