Hlavní navigace

ČT, Prima a Nova se dnes pokusí na valné hromadě ATO zakopat válečnou sekeru

18. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Asociace má rozhodnout o přijetí agentury Atmedia a hudební televize Óčko za řádné členy a jednat o novém přerozdělení podílů všech členů na platbách za peoplemetrové měření

Čtvrtý pokus o valnou hromadu od konce letních prázdnin dnes odpoledne čeká Asociaci televizních organizací (ATO). Organizace, která televizím zprostředkovává elektronické měření sledovanosti, by po několika neúspěšných pokusech měla rozhodnout o přijetí dvou nových řádných členů – agentury Atmedia a hudební televize Óčko, které jsou zatím přidruženými členy s přístupem k datům sledovanosti, ale bez hlasovacích práv v asociaci. Další žadatel o řádné členství, televize Barrandov, svojí žádost v létě stáhnul.

K TÉMATU: Asociace televizních organizací zrušila další valnou hromadu, už třetí od začátku září

Přijetí nových členů ale znamená i úpravy v poměru hlasovacích práv v ATO a podílů na platbách za peoplemetrové měření. Televize Nova, která stále neuznává výsledek loňského tendru na dodavatele dat sledovanosti na léta 2013 až 2017 (zvítězila společnost Mediaresearch, která sledovanost televizí v Česku měří už deset let a nakonec byla jediným účastníkem výběrového řízení, který splnit podmínky tendru a jehož nabídku ATO posuzovala), požaduje výrazné snížení podílu České televize, která loni přišla změnou zákona o značnou část reklamy ve svém vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: TV Barrandov stáhla svoji žádost o řádné členství v ATO. Půjde do měření s Novou?

Nova stojí společně s mediální agenturou Médea za Sdružením pro měření sledovanosti (SPMS), jež připravuje konkurenční projekt měření televizní sledovanosti. V oboru se spekuluje o tom, že se k nim přidá i TV Barrandov, kterou nedávno koupil majitel Médey Jaromír Soukup (zvláště když Barrandov stáhnul svoji přihlášku za řádného člena ATO). SPMS mělo v těchto dnech vybrat vlastního realizátora peoplemetrového měření, dosud však oficiálně nezveřejnilo ani názvy dvou společností, které se přihlásily do jejího tendru.

NAPSALI JSME: Přes dvojí peoplemetry zpátky k jednotnému měření: od ATO k SPMS?

ICTZ23

I kdyby k výběru realizátora měření SPMS došlo, nové peoplemetry by nezačaly sledovanost měřit dříve než v roce 2014. Nova se tedy bude muset dohodnout v ATO na pokračování spolupráce přinejmenším pro příští rok, i když sledovanost bude nadále měřit společnost Mediaresearch, jejíž vítězství v loňském tendru na dodavatele dat neuznává. Generální ředitelé České televize a FTV Primy Petr Dvořák a Marek Singer na setkání s novináři tento týden řekli, že na rozdíl od minulých let ATO nebude u svého nového měření, které začne 1. ledna 2013, požadovat po svých členech podpis prováděcí smlouvy. Právě tu Nova zatím nepodepsala.

Výsledek dnešní valné hromady se nedá dopředu nijak odhadnout. Nové řádné členy sice může ATO přijmout většinou hlasů svých stávajících řádných členů, tedy i bez souhlasu Novy, stejným způsobem však nelze měnit podíly na hlasovacích právech v ATO. A k jejich změně po vstupu nových řádných členů do asociace dojít musí. Tyto změny ale musí podle stanov asociace odsouhlasit všichni řádní členové ATO jednomyslně.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.