Hlavní navigace

ČT prozradila další podrobnosti o chystaném HDTV vysílání

7. 8. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Logo satelitní digitální platformy DVB-S Autor: 115393
7. 8. 2009

Na dnešní tiskové konferenci České televize k podzimnímu schématu se novináři dozvěděli další novinky, které se chystají v souvislosti se startem kanálu ČT 1 ve formátu HDTV na satelitu. Vysílání, které startuje 1. září, nabídne nejen seriál Vyprávěj, který je hlavním tahákem ČT pro podzim 09, a zábavnou show Duety, ale dalších pět formátů ve vysokém rozlišení obrazu.

V HDTV bude vysílán dokumentární cyklus Letečtí stíhači v boji II., který už měli šanci vidět abonenti kanálu History Channel HD. Vysoké rozlišení však bude především ve znamení dokumentární tvorby. Půjde o televizní premiéry Bekyně mnišky, Sněžné noci a Zakázaného člověka. Česká televize se koprodukčně podílela také na filmu Tomáše Vorla Gympl, a proto i ten uvidí majitelé HD boxů v odpovídající kvalitě.

Zatímco Vyprávěj bude vysíláno pouze ve stereu, u zábavné show Duety už se mohou diváci těšit na prostorový zvuk. Speciální stránky ke spuštění HDTV Česká televize podle ředitele výroby Václava Myslíka nechystá, ale informace o něm na webu ČT pochopitelně budou. Každý divák se navíc o tom, že je pořad v HDTV k dispozici, dozví na začátku pořadu, kdy bude vysíláno upozornění. Ze sportovních událostí se počítá v nejbližší době prozatím pouze s Velkou pardubickou České pojišťovny.

Co se týká technické stránky věci, na satelitu je o HDTV rozhodnuto. Kanál bude vysílat na novém transpondéru, který byl již oznámen. Otázkou však zůstává, jak to bude s ČT 1 HD např. v multiplexu 4 společnosti Telefónica O2. Zde záleží podle Václava Myslíka na jednáních s touto firmou, která probíhají. Ukončení vysílání v DVB-T je však v tuto chvíli podle něj zbytečné. V současné době jde, co se HD týká, o jednotlivé projekty. Po kvantitě půjdeme v budoucnu, uvedl Myslík.

MMF24

V současné době má Česká televize kromě HD přenosového vozu k dispozici první kamerové HD camy a nákup dalších se chystá, a to včetně HD XD camů, které jsou slíbeny od září. Podle toho se dá tehdy odhadnout, jaká tvorba bude k dispozici v HDTV v budoucnu. Milan Fridrich, ředitel zpravodajství ČT, však pro DigiZone.cz rezolutně zdůraznil, že s vysokým rozlišením se pro tuto složku vysílání v nejbližší době nepočítá. Myslík na jeho slova reagoval tím, že pokud však rekonstrukce techniky pro zpravodajství ČT proběhne, rozhodně však už půjde o HDTV.

S programovými novinkami pro podzimní schéma ČT vás seznámíme na DigiZone.cz zítra.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).