Hlavní navigace

ČT prozradila další podrobnosti o chystaném HDTV vysílání

7. 8. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

7. 8. 2009

Na dnešní tiskové konferenci České televize k podzimnímu schématu se novináři dozvěděli další novinky, které se chystají v souvislosti se startem kanálu ČT 1 ve formátu HDTV na satelitu. Vysílání, které startuje 1. září, nabídne nejen seriál Vyprávěj, který je hlavním tahákem ČT pro podzim 09, a zábavnou show Duety, ale dalších pět formátů ve vysokém rozlišení obrazu.

V HDTV bude vysílán dokumentární cyklus Letečtí stíhači v boji II., který už měli šanci vidět abonenti kanálu History Channel HD. Vysoké rozlišení však bude především ve znamení dokumentární tvorby. Půjde o televizní premiéry Bekyně mnišky, Sněžné noci a Zakázaného člověka. Česká televize se koprodukčně podílela také na filmu Tomáše Vorla Gympl, a proto i ten uvidí majitelé HD boxů v odpovídající kvalitě.

Zatímco Vyprávěj bude vysíláno pouze ve stereu, u zábavné show Duety už se mohou diváci těšit na prostorový zvuk. Speciální stránky ke spuštění HDTV Česká televize podle ředitele výroby Václava Myslíka nechystá, ale informace o něm na webu ČT pochopitelně budou. Každý divák se navíc o tom, že je pořad v HDTV k dispozici, dozví na začátku pořadu, kdy bude vysíláno upozornění. Ze sportovních událostí se počítá v nejbližší době prozatím pouze s Velkou pardubickou České pojišťovny.

Co se týká technické stránky věci, na satelitu je o HDTV rozhodnuto. Kanál bude vysílat na novém transpondéru, který byl již oznámen. Otázkou však zůstává, jak to bude s ČT 1 HD např. v multiplexu 4 společnosti Telefónica O2. Zde záleží podle Václava Myslíka na jednáních s touto firmou, která probíhají. Ukončení vysílání v DVB-T je však v tuto chvíli podle něj zbytečné. V současné době jde, co se HD týká, o jednotlivé projekty. Po kvantitě půjdeme v budoucnu, uvedl Myslík.

cif-tip-firmy

V současné době má Česká televize kromě HD přenosového vozu k dispozici první kamerové HD camy a nákup dalších se chystá, a to včetně HD XD camů, které jsou slíbeny od září. Podle toho se dá tehdy odhadnout, jaká tvorba bude k dispozici v HDTV v budoucnu. Milan Fridrich, ředitel zpravodajství ČT, však pro DigiZone.cz rezolutně zdůraznil, že s vysokým rozlišením se pro tuto složku vysílání v nejbližší době nepočítá. Myslík na jeho slova reagoval tím, že pokud však rekonstrukce techniky pro zpravodajství ČT proběhne, rozhodně však už půjde o HDTV.

S programovými novinkami pro podzimní schéma ČT vás seznámíme na DigiZone.cz zítra.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.