Hlavní navigace

ČT se chystá šetřit na programu, příští rok bude vysílat více repríz

5. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
5. 11. 2008

Česká televize hodlá v příštím roce zvýšit poměr repríz ve svém vysílání na úkor premiérových pořadů. Snaží se tak ušetřit, neboť nemůže počítat se zvýšením koncesionářského poplatku a výnosy z reklamy neplynou do rozpočtu ČT, zatímco veškeré náklady na provoz stoupají. Ve svém úterním vydání o tom informoval ekonomický deník E15.

Některé vlastní pořady rušíme, u některých omezíme počet premiér, jiné nové ale naopak vzniknou. Náklady na nákup pořadů ponecháváme ve stejné výši a u filmové koprodukce – tam bude záležet především na programové nabídce, řekl listu mluvčí ČT Ladislav Šticha. Programová ředitelka ČT Kateřina Fričová měla podle E15 informovat generálního ředitele ČT Jiřího Janečka o záměru snižovat výdaje na výrobu pořadů již v polovině října.

KL22 hlasovani

Televize podle deníku zatím tají, které pořady od Nového roku zruší. Vše sdělíme až po prezentaci Radě ČT. Z vysílacího schématu pro rok 2009 vyplývá, že bude třeba vyrobit pořady v obdobném poměru žánrů jako v letošním roce, uvedl Šticha. E15 spekuluje, že by ČT mohla na výrobě vlastních pořadů ušetřit oproti letošnímu roku 80 milionů korun. Kavčí hory ale ještě nemají hotový detailní rozpočet na rok 2009, dokončit by ho měly koncem listopadu.

Jedním z důvodů, proč ČT omezí výdaje na výrobu premiérových pořadů, jsou zvýšené náklady na samotné vysílání. Televize totiž bude muset platit za šíření analogového i digitálního signálu na mnohem větším území než doposud. Náklady na šíření signálu vzrůstají i Nově a Primě, které zatím analogové vysílání nevypínají. Jak vyplývá z hospodářských výsledků CME (majitel Novy, pozn.red.) za třetí čtvrtletí 2008, náklady na tržby vzrostly firmě v meziročním srovnání ze 108 na 160 milionů dolarů. Čtvrtletní hospodaření tak skončilo ve ztrátě 15 milionů dolarů. To se odrazilo i ve strmém pádu akcií CME, konstatuje deník E15.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.