Hlavní navigace

ČT se snaží Nově přebrat Noc filmových nadějí, studentům dá prostor na Dvojce a ČT art

26. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Projekt nepřetržitého vysílání krátkých studentských filmů založil na Nově dnešní generální ředitel České televize Petr Dvořák. Nyní přichází s podobným nápadem Kavčí hory.

Petr Dvořák si přináší další know-how z Novy

Televizi Nova čeká další konkurenční boj s Českou televizí v oblasti, která je vyloženě veřejnoprávní. Nynější generální ředitel ČT Petr Dvořák před lety ještě jako šéf Novy zaváděl projekt Noc filmových nadějí, v jehož rámci hlavní kanál Novy věnoval jednu noc nepřetržitému proudu krátkých filmů od studentů uměleckých škol z České republiky a Slovenska. Nyní s něčím podobným přichází ČT, která začne od září na novém kulturním kanálu ČT art nabízet studentské filmy v pravidelném pořadu Průvan. A ještě předtím představí 16 studentských filmů z letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti na ČT 2.

„Na uměleckých školách vzniká ročně kolem pěti set snímků. Jsou žánrově pestré, jsou osvobozené od omezení, se kterými se musí vyrovnávat profesionální filmaři, a přestože nemají zdaleka takové rozpočty, mohou být i hvězdně obsazené,“ vysvětluje výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Stanice, která zahájí vysílání 31. srpna, už tut sobotu nabídne v rámci Studentského maratonu ty nejlepší studentské snímky přímo ve vysílání veřejnoprávní televize. „Sobotní maraton pořádaný v rámci Letní filmové školy Uherské Hradiště, jejímž partnerem ČT je, bude se šestnácti filmy jen menší, byť výživnou, ochutnávkou toho, co ČT art nabídne od září každý měsíc v pořadu Průvan,“ slibuje Motl.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Petr Dvořák si z Novy na Českou televizi přinese další projekt: opráší Noc filmových nadějí a v trochu jiné podobě a pod jiným názvem ji odvysílá tuto sobotu na ČT 2

Taková malá Noc filmových nadějí

ČT 2 tak v sobotu zopakuje v malém to, co nabízí Nova od roku 2007 každoročně začátkem března. Dvojka nabídne tříhodinový komponovaný pořad, kterého se budou moci návštěvníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti zúčastnit přímo na hlavním náměstí, kde bude zajištěna projekce živého vysílání ČT 2. Jednotlivé snímky bude uvádět redaktorka a moderátorka kulturního zpravodajství ČT Jolka Krásná společně s hosty, začínajícími a zkušenými autory, odborníky z ČT a zástupci uměleckých škol. Studentský maraton spojí různé žánry, techniky i druhy filmové tvorby.

„Mezi promítanými snímky se objeví například komedie z fast foodu od Marka Ciccottiho, která byla letos nominována na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku,“ popsal mediální analytik ČT Milan Kruml, který ve stejné funkci působil dlouhá léta na Nově, a to jak za generálního ředitele Vladimíra Železného, tak jeho nástupce a nynějšího šéfa ČT Petra Dvořáka. „Neomezíme se ale pouze na tuzemskou tvorbu. Na maratonu se objeví i dva filmy z bratislavské Vysoké školy múzických umení, které rozhodně stojí za pozornost. Půjde o snímek o rodičovských problémech rozvedeného otce ‚Are you feeling good?‛ a ‚Péter 7.00–14.00‛ o posledních hodinách života jednoho obchodního cestujícího,” dodal Kruml.

ICTZ23


Foto: archiv TV Nova

Historický snímek z Noci filmových nadějí v roce 2010: tehdejší generální ředitel Novy Petr Dvořák, který dnes vede ČT, a „hvězdný reportér“ Novy Cinema Tomáš Kraus, který dnes působí jako reportér ve VIP zprávách na Primě family

Od září pravidelně každý měsíc na ČT art

Snímky ze slovenských uměleckých škol přitom nabízela i Noc filmových nadějí na Nově, která se charakterizovala jako česko-slovenský projekt na podporu kinematografie. A stejně jako u Noci filmových nadějí, i v případě prvního ročníku Studentského maratonu na ČT bude součástí filmové nabídky i animovaná tvorba. „Diváci uvidí satiru ‚Hledá se vlk‛ studentů soukromé filmové školy v Písku nebo animovanou grotesku Anežky Kýrové-Žabkové, ve které jsou ideály tří kamarádek konfrontovány s realitou, v níž žijí,“ vypočítává Milan Kruml. Soukromá filmová škola v Písku byla každoročním účastníkem Noci filmových nadějí na Nově, stejně jako pražská FAMU, Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně či pražská Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Panské ulici.

Pořad Průvan, který na Studentský maraton od září naváže na novém kulurním kanálu ČT art, nabídne jednou měsíčně debaty s mladými autory, pedagogy i zkušenými tvůrci. Hned v prvním díle se bude věnovat tématu mezigeneračních vztahů. „Hostem bude režisérka Zuzana Špidlová, která vyhrála cenu v Cannes ve studentské soutěži s krátkometrážním filmem „Bába“,“ přiblížila mluvčí ČT Alžběta Plívová. ČT art bude vysílat na programové pozici dětského kanálu ČT :D v pozemní Regionální síti 7, na satelitní pozici 23,5 stupně východně, v kabelu, IPTV a na internetu denně od 20 hodin do druhé hodiny po půlnoci.


Zdroj: Česká televize

ČT art se bude snažit převzít dlouholetou záštitu Novy nad studenty filmových škol v Česku a na Slovensku

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.