Hlavní navigace

ČT se soudí s finančním úřadem kvůli kontrole o hospodaření

17. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
17. 4. 2009

Finanční úřad pro Prahu 2 dokončil kontrolu hospodaření České televize s koncesionářskými poplatky a v nejbližší době zveřejní výměr daňového nedoplatku. Česká televize se s úřadem soudí a kontrolu považuje za nezákonnou. Pro ČTK to uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

MM socky3

Jádrem sporu je Fond televizních poplatků, kam Česká televize ukládá zdroje od poplatníků, které v daném roce nevyužije. Tímto způsobem je přesouvá do dalšího roku a daň z nich uhradí až tehdy, když je vybere z fondu a využije pro své hospodaření. „V době, kdy souvisí s náklady, na které jsou určeny, zahrnuje je do výsledku hospodaření, a z něj se poté vyměřuje základ daně,“ uvádí ČTK. Finanční úřad je ale toho názoru, že ČT by měla v daném kalendářním roce utratit veškerý objem vybraných koncesionářských poplatků, a nikoliv využívat fond pro jejich překlenutí do dalšího roku.

Výnosy z koncesionářských poplatků tvoří hlavní příjem televize. Jejich výše v roce 2007 překročila pět miliard korun a loni se měla zvýšit na 5,7 miliardy. Česká televize má zároveň i příjmy z reklamy, které se pohybují kolem tři čtvrtě miliardy korun ročně. Postupně by ale měla reklama z ČT zmizet. Stane se tak pravděpodobně po úplném vypnutí analogového vysílání v České republice. Alternativou k inzerci na veřejnoprávní televizi se pak stanou soukromé digitální stanice, které nyní vznikají.