Hlavní navigace

ČT smečuje: s koncem reklamy přestane financovat Fond kinematografie

19. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
19. 10. 2011

Platby České televize do Fondu na podporu kinematografie skončí v okamžiku, kdy bude muset ukončit vysílání reklamy na programech ČT 1 a ČT 24. Serveru DigiZone.cz to řekl manažer ČT, který si nepřál být jmenován a je obeznámen se zněním novely zákona o ČT, která vstoupila v platnost 14. října a na jejímž základě Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) chce, aby ČT 1 a ČT 24 okamžitě ukončily vysílání reklamy.

K TÉMATU: ČT 1 a ČT 24 prý vysílají reklamu nelegálně. Měla ale skončit až 11.11.2011

Česká televize nyní musí ze zákona posílat Fondu na podporu kinematografie 150 milionů korun ročně z výnosů z reklamy. Tato částka je rozdělena na pravidelné měsíční platby ve výši 12,5 milionu korun. Povinnost ČT vznikla na základě novely zákona o ČT z roku 2008, ale ta pozbyla platnosti dnem, kdy začala platit novela, která zakazuje vysílat reklamu na ČT 1 a ČT 24, řekl serveru DigiZone.cz zmíněný manažer. Oficiálně zatím ČT nechce požadavek na okamžité ukončení vysílání reklamy na ČT 1 a ČT 24 komentovat s tím, že musí prostudovat písemné upozornění RRTV.

MM socky3

KOMENTÁŘ: Legislativní podraz na Českou televizi

Fond na podporu kinematografie je nyní zcela závislý na penězích z reklamních výnosů ČT. Od ledna příštího roku by do něj měly přispívat plnoformátové komerční televize Nova, Prima a Barrandov dvěma procenty ze svých celkových výnosů z prodeje reklamních časů. Do konce letošního roku má ale fond financovat právě ČT. Pokud by Kavčí hory přestaly fondu vyplácet peníze, přišel by minimálně o 25 milionů korun za listopad a prosinec, a dalších nejméně pět milionů korun za část října.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.