Hlavní navigace

Česká televize spustí letos v září zkušební kanál HDTV na satelitu

11. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
11. 2. 2009

OPRAVENO Zkušební program ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) na satelitu spustí letos na podzim, pravděpodobně v září, Česká televize. Účastníkům pražské konference Digitální televize to v úterý řekl technický ředitel ČT Rudolf Pop. V současné době vybíráme operátora pro toto vysílání, řekl šéf techniky Kavčích hor. Program bude podle Popa složen z pořadů, které v tu samou chvíli uvidí diváci ve standardním rozlišení na některém ze stávajících programů ČT, ovšem v nativním HD (původně jsme uvedli, že půjde o úplně nový, originální program).

MM_SS3

Základní myšlenka je ta, že pro HD nebude ČT vysílat jiné pořady, které by diváci v SD neviděli, ale pouze to, že v HD kanále bude šířen stejný pořad v nativním HD rozlišení ve stejnou dobu, kdy na běžném kanálu bude v SD. Jde o to, že z důvodu licenčních a dalších, považujeme HD jen za způsob jiné technické distribuce. O tom, zda bude tedy tento kanál nakonec jedním ze stávajících, který se do HD přeloží, nebo to bude kanál sdružující HD vysílání všech kanálů – v experimentálním režimu, to ještě není rozhodnuto a musí být i předmětem diskuse s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), upřesnil Pop pro DigiZone.cz.

ČT nadále počítá s tím, že řádné vysílání v HD rozlišení zahájí během Zimních olympijských her ve Vancouveru v roce 2010. Už dnes část vlastních pořadů natáčíme v nativním HD. Jde hlavně o dramatickou tvorbu, hudbu, dětskou tvorbu, Zlatý fond ČT a sport. Pro zpravodajství zatím s HD nepočítáme, uvedl Pop. Složení zkušebního kanálu HDTV na satelitu zatím nelze podle technického ředitele ČT předvídat.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.