Hlavní navigace

ČT vymáhá pokutu 10 tisíc korun za nefunkční starou televizi v hospodě

30. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 7. 2010

Deset tisíc korun má zaplatit provozovatelka bufetu na autobusovém nádraží v Hodoníně České televizi za to, že má ve svojí provozovně vystavený starý, nefunkční televizor. Peníze po ní požaduje agentura najatá právníkem Daliborem Kalcsem, kterého si ČT platí pro vymáhání televizních poplatků od neplatičů. O desetitisícové pokutě již rozhodl soud, na který se Kalcso obrátil.

K TÉMATU: Podnikatelé, platíte za své zaměstnance koncesionářské poplatky?

Pětadvacet let starý televizor byl v bufetu vystavený jako atrapa. Kontroloři ale zjistili, že nájemkyně provozovny Ludmila Ištvánková se nepřihlásila do registru plátců televizního poplatku, upozorňuje v dnešní brněnské příloze deník MF Dnes. Na budově, kde se bufet nachází, přitom není ani televizní anténa a televizor v bufetu nikdy nesloužil svému účelu. Podle zákona mají ale právnické osoby platit měsíční poplatek 135 korun za každý televizní přijímač, ať už je funkční, či nikoli.

ČTĚTE TAKÉ: Koncesionářské poplatky musíte platit, i když přijdete o ČT 2

Nepomohl ani posudek, že je přístroj nefunkční, řekla listu Ištvánková. K desetitisícové pokutě nyní musí zaplatit dalších 22 tisíc za vystavení posudku a právní služby. I když je přijímač nefunkční, jsou všichni provozovatelé veřejných provozoven, jakou například bufet či restaurace je, ze zákona povinni mít jej nahlášený a platit měsíčně televizní poplatek, namítá právník Kalcso. Majitelé takových televizorů podle něj spoléhají na to, že se na ně nepřijde.

MM AI t

ANKETA: Měly by se zrušit koncesionářské poplatky?

Pracovníci agentury, kteří pro nás pracují, ale mohou namátkově navštívit kteroukoli provozovnu bez předchozího upozornění, varuje. Této konkrétní paní bych doporučil, aby částku raději uhradila. Pokud se odvolá, náklady se zdvojnásobí a naděje na úspěch u krajského soudu je mizivá. Zákon hovoří jasně v její neprospěch, dodal Kalcso. Jiný právník oslovený MF Dnes je ale jiného názoru. Ištvánková by se podle něj měla odvolat a do rozhodnutí odvolacího soudu nic neplatit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).