Hlavní navigace

Koncesionářské poplatky musíte platit, i když přijdete o ČT 2

22. 9. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Česká televize za týden ukončí analogové vysílání programu ČT 2 ve středních a jižních Čechách. Koncem října se přidá i Praha. Pokud si diváci z těchto regionů, kteří přijímají televizi pozemní cestou analogově, nepořídí digitální set-top-box, případně kabelovou, satelitní nebo IP televizi, veřejnoprávní Dvojku už nenaladí. Jak je to v tomto případě s placením koncesionářských poplatků? Snižují se, nebo se nemusí platit vůbec?

Neplatí se za možnost příjmu ČT, ale za přístup k elektřině

Pokud počítáte s tím, že se vám vypnutím analogové ČT 2 sníží televizní poplatek na polovinu, nebo že ho nebudete muset platit vůbec, budete asi zklamáni. Poplatek se totiž vůbec neváže na skutečnost, zda máte nebo nemáte v místě svého bydliště dostupný signál programů veřejnoprávní televize. Podle zákona se platí za to, že domácnost odebírá elektrickou energii. Placení se mohou vyhnout pouze ti, co zašlou oddělení televizní poplatku České televize čestní prohlášení, že nejsou držiteli televizního přijímače, tedy že i když odebírají elektřinu, nemají na čem sledovat televizi.

Aby to nebylo tak jednoduché, ani zasláním čestného prohlášení nezůstáváte z obliga. Česká televize vám může kdykoli, a třeba i opakovaně, zaslat výzvu, abyste se registrovali jako plátci koncesionářského poplatku, a vy jí zase musíte poslat čestné prohlášení, že nemáte televizor. ČT má totiž ze zákona právo získat od dodavatelů elektrické energie seznamy jejich odběratelů a porovnat je se svým seznamem plátců televizního poplatku. Pokud některý z odběratelů elektřiny v seznamech plátců televizního poplatku chybí, televize ho dopisem vyzve, aby se registroval a uhradil koncesi za období, po které se nevykazoval jako koncesionář.

Kolik se platí a za co

ČT 2 grafika 4

Televizní poplatek činí 135 korun měsíčně a koncesionář by ho měl uhradit vždy do patnáctého dne daného měsíce. Pro fyzické osoby se platí jeden poplatek, i kdyby domácnost vlastnila několik televizních přijímačů. Právnické osoby, tedy firmy, platí za každý jeden televizní přijímač zvlášť. Za televizní přijímač se považuje klasický televizor, ale také televizní karta do počítače, nebo mobilní telefon s digitálním tunerem DVB-T, který umožňuje přijímat televizi z pozemních digitálních vysílačů. Za televizní přijímač se naopak nepovažuje samotný počítač bez televizní karty. Pokud tedy sledujete zpravodajský kanál ČT 24 přes internet, nebo pořady ČT z jejího internetového archivu, a nevlastníte žádný z výše jmenovaných televizních přijímačů, televizní poplatek platit nemusíte.

Poplatek se týká také zákazníků kabelových a satelitních společností, a také těch, co sledují televizi přes pevnou telefonní linku. Koncesionářský poplatek totiž není součástí měsíční platby za kabelovou, satelitní nebo IP televizi. Divák ho musí platit zvlášť na účet České televize. U některých satelitních služeb dokonce není možné aktivovat přístupovou kartu k zakódovaným satelitním programům do té doby, než divák prokáže, že je plátcem koncesionářského poplatku. Česká televize naopak může nechat přístupovou kartu odpojit, pokud zjistí, že zákazník satelitní služby neplatí koncesionářské poplatky (všechny čtyři programy ČT jsou totiž součástí všech českých satelitních platforem). Obdobně by ČT mohla postupovat i v případě kabelových a IPTV operátorů.

Co mi hrozí, pokud neplatím a mám televizi

Poplatník, který nepřihlásil přijímač do evidence, nebo uvedením nepravdivých údajů dosáhl neoprávněného osvobození od povinnosti platit za přijímač poplatek, nebo uvedením nepravdivých údajů dosáhl neoprávněného odhlášení přijímače z evidence, je povinen zaplatit kromě dlužných poplatků i přirážku ve výši 10 000 Kč za každý takový televizní přijímač, píše se na webových stránkách oddělení televizního poplatku ČT. V uplynulých třech letech Kavčí hory obeslaly desetitisíce potenciálních neplatičů výzvami, aby se přihlásili do evidence plátců koncesionářských poplatků, a v této praxi pokračují i nadále. Je tedy možné, že podobný dopis můžete dostat i vy.

ebf - tip do článku - debata

Vzhledem k tomu, že dodavatelé elektrické energie mají povinnost poskytovat ČT seznamy svých klientů, a ti se v průběhu času mění, televize si v pravidelných intervalech žádá jejich seznamy a porovnává je v evidencí televizních přijímačů. Na rozdíl od Velké Británie ale zatím nemá po ruce další z prostředků k usvědčení neplatičů: pokud někdo napíše britské BBC čestné prohlášení, že nemá televizní přijímač, televize si to může ověřit pomocí speciálního měřicího vozu, který přes stěnu domu dokáže detekovat elektromagnetické vlny, které vydává zapnutý televizor. Česká televize zatím takové vozy k dispozici nemá, a rovněž nemůže vstupovat do domácností lidí, kteří jí pošlou čestné prohlášení, že nevlastní televizní přijímač.

Ilustrační TV LCD s digitálním tunerem

Vypnou analogovou ČT 2. Co dělat, abychom o ni nepřišli?

Týká se vás vypínání analogového vysílání druhého programu České televize? Řešíte, jak o něj nepřijít? Pak se vám určitě hodí souhrnný článek s termíny vypínání ČT 2 a výčtem možností, jak si zachovat možnost příjmu Dvojky i nadále. Kromě pozemního digitálního vysílání se nabízí také kabelová televize, satelit nebo IPTV. Ke všem druhům příjmu digitální televize připravil server DigiZone.cz přehledné speciály.

Je jedno, kolik programů ČT můžete přijímat

Shrnuto a podtrženo, ze zákona je naprosto jedno, zda můžete přijímat jeden, dva nebo všechny čtyři programy České televize a zda je opravdu sledujete. Pokud jste odběrateli elektrické energie a vlastníte televizní přijímač, případě televizní kartu do počítače nebo mobilní telefon s televizním tunerem, vztahuje se na vás povinnost platit televizní poplatek. Ta se nijak nemění ani vypnutím analogového vysílání ČT 2. Dokonce i ve chvíli, kdy byste se ocitli zcela bez signálu ČT, ale měli byste televizní přijímač, museli byste tento poplatek platit. Za to ale nemůže Česká televize, nýbrž zákonodárci. Ti do zákona prosadili formulaci, že placení televizního poplatku se vztahuje na všechny odběratele elektřiny s výjimkou těch, kteří čestným prohlášením prokáží, že televizi nemají.

Máte doma televizní přijímač, který podléhá platbě koncesionářského poplatku?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).