Hlavní navigace

ČT začala medializovat spor o nového provozovatele peoplemetrů

22. 11. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 11. 2011

UVNITŘ FOTO Protahující se spor o nového provozovatele peoplemetrů, které měří sledovanost českých televizí, se už dostal do hlavních zpráv České televize, která je členem Asociace televizních organizací (ATO). Tato organizace rozhoduje o tom, kdo bude peoplemetry provozovat v letech 2013 až 2017, a ČT vyslala na její pondělní valnou hromadu zpravodajský štáb, aby připravil příspěvek do hlavní zpravodajské relace Události.

K TÉMATU: Šéf Novy rezignoval na prezidentství v Asociaci televizních organizací

Ve zprávě ČT upozornila na riziko, že se v Česku rozpadne systém jednotného měření televizní sledovanosti. To řešení, které navrhuje hodnotící komise (ATO), je řešení dobré a vyhovuje všem podmínkám, řekl ČT její generální ředitel Petr Dvořák. Stejného názoru je i generální ředitel Primy Marek Singer, který stejně jako Dvořák podporuje doporučení výběrové komise ATO, aby sledovanost nadále měřila stávající společnost Mediaresearch. Proto bychom s ní rádi pokračovali a podepsali s Mediaresearchem následnou smlouvu, no a Nova si myslí opak, řekl Singer.

ČTĚTE TAKÉ: Nova trvá na vypsání nového tendru na provozovatele peoplemetrů

Nova se výběru společnosti Mediaresearch brání, protože ze čtyř účastníků tendru to byla pouze nabídka této společnosti, o níž výběrová komise nakonec jednala. Dvě společnosti nesplnily podmínky zadávací dokumentace a jedna kvalitativní podmínky tedru, takže byly z dalšího posuzování vyřazeny. Komise tak nakonec vybírala z jediné nabídky, kterou předložila právě společnost Mediaresearch. Generální ředitel Novy Jan Andruško proto navrhnul, aby byl tendr zrušen a místo něj vypsán nový, v němž by komise měla možnost většího výběru.

Moderátor Událostí České televize Roman Pistorius uvádí příspěvek o sporu, který provází výběr nového provozovatele peoplemetrů (Screenshot: DigiZone.cz)

Výsledek tendru, kde vám zůstane jeden účastník, a ze zákona se ani nehodnotí jeho nabídka, to pro nás není uspokojivý výsledek, řekl Andruško štábu ČT. Valná hromada ATO však návrh na zrušení stávajícího tendru zamítla třemi hlasy proti jednomu. Proti byla ČT, Prima a Asociace komunikačních agentur (AKA). Definitivní stvrzení výsledku tendru tak nadále zůstává zablokované, protože návrh hodnotící komise, aby ATO potvrdila za vítěze soutěže společnost Mediaresearch, musí schválit všichni čtyři stálí členové této asociace včetně Novy.

Content tip EARLY

Velký otazník je nad tím, jaký bude další postup Novy. Jestli se s tím, co chce většina členů ATO, smíří, uvedl pro Události ČT jednatel mediální agentury One Media Štěpán Wolde. Podle ČT reálně hrozí, že Nova nakonec z ATO vystoupí a zbylí členové si odsouhlasí vítězství společnosti Mediaresearch. To by ale znamenalo, že by si Nova měřila sledovanost jinak než ostatní televize a její data by se nedala regulérně porovnávat se zbytkem trhu. Lidi, kteří investují do televizní reklamy, tak by si mohli naslinit prst a měřit podle něj. To prostě nejde, protože to je příliš velká odpovědnost, upozornil výkonný ředitel AKA Jiří Janoušek.

ČT na závěr příspěvku, který odvysílala v poslední třetině Událostí jako patnáctý v pořadí, dokonce nevyloučila, že se ATO úplně rozpadne. Krajním řešením je rozpad celé organizace, uvedla. S tím ale nesouhlasí televize Nova, která z ATO vystoupit nehodlá. Může se tedy stát, že ATO nakonec opustí ostatní tři stálí členové – ČT, Prima a AKA – a založí si novou asociaci. A nebo najdou ve stanovách stávající asociace možnost, jak o vítězi tendru rozhodnout prostou většinou hlasů, a nikoli jednohlasně.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).