Hlavní navigace

ČT změní prodej práv ke svým pořadům

1. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 4. 2008

Česká televize musí při prodeji práv ke svým pořadům vyhlašovat řádná výběrová řízení. Zatím to nedělala a podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) to nebylo správné. Úřad se zabýval sporným prodejem autorských práv pro DVD verzi seriálu Třicet případů majora Zemana kvůli podezření z nedovolené veřejné podpory. S televizí se teď dohodl, že dosavadní systém prodeje změní, řekl místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Smlouvu o šíření DVD se seriálem o majoru Zemanovi uzavřela Česká televize s firmou Český film Praga. Schválila ji i Rada ČT, odmítla přitom návrh radního Petra Uhla, který chtěl, aby rada požádala o prověření prodeje právě antimonopolní úřad. Podle Mladé fronty Dnes, která na problém na podzim upozornila, ČT nevybrala nejvyšší nabídku.

Systém, který televize používala, tedy oslovení několika firem, ale bez řádného tendru, podle Rudoleckého nebyl zcela špatný. Nejde říct, že by ta cena, za kterou to prodávali, nasvědčovala veřejné podpoře, míní. Přesto ÚOHS našel několik sporných míst a televizi navrhl, aby je upravila. Televize s tím souhlasila a zapracuje veškeré připomínky ÚOHS, doplnil Rudolecký. Úřad tak s televizí nezahájí správní řízení, stačí mu právě změna pravidel.

BRAND23 Workshop

ČT je připravena ihned přijmout navržená doporučení tak, aby zabránila případným kolizím s předpisy Evropských společenství, řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Televize je podle něj „potěšena“, že ÚOHS potvrdil závěry, ke kterým v loňském roce dospěly i kontrolní mechanismy ČT, na jejichž základě se tvoří nová pravidla pro uzavírání zmíněných smluv. Jednou z připravovaných změn bude například zpřístupnění účasti ve veřejných soutěžích zahraničním subjektům, podotkl Šticha.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).