Hlavní navigace

ČT zvažuje, v jakém rozlišení bude její HD kanál vysílat

7. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
7. 9. 2009

Vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení, které nyní probíhá na satelitní pozici 23,5 st. východně bude až do konce letošního roku výlučně v testovacím režimu. Během této doby může docházet ke krátkodobým výpadkům nebo změnám. ČT se bude snažit optimalizovat vysílání pro co nejvíc přijímačů na trhu, a do konce roku definitivně zvolí i rozlišení, ve kterém pak bude řádně vysílat.

Evropská vysílací unie EBU, již je Česká televize členem, prosazuje rozlišení 720 řádek progresivně a ne 1080 řádek prokládaně (interlaced). Na Kavčích horách se kloní spíš k vyššímu rozlišení. My bychom si rádi například na jeden až dva dny vyzkoušeli změnu rozlišení tak, abychom vysílali na 720 řádek progresivně a ne 1080 prokládaně (interlaced) jako teď. Chceme zachytit všechny rozdíly, které nám to přinese. S největší pravděpodobností budeme v řádném vysílání pokračovat v 1080i ale nemůžu teď na 100 procent říct, že je to definitivní, uvedl v rozhovoru pro server Digizone.cz systémový inženýr ČT Karel Trpák.

BRAND23 Workshop

Technický ředitel Rudolf Pop dodal, že Česká televize se účastnila testů posuzující použití jak 720 progressive, tak i 1080 interlace rozlišení. Jak víte, EBU svým členům v této fázi doporučuje použití rozlišení 720 progressive. V řadě testů se ukázaly výhody tohoto formátu, ale v zásadě toto rozlišení podporují především země navázané na výsledky výzkumu odborného ústavu IRT v Mnichově. Oba formáty, 720 progressive i 1080 interlaced, však představují jen přechodnou etapu k tomu, aby vývoj byl završen nasazením formátu 1080 progressive, dodal Pop.

Další podrobnosti o novém HD vysílání České televize přineseme v zítřejším rozhovoru.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).