Hlavní navigace

ČT zvažuje zpravodaje v Londýně a na Blízkém východě

11. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

11. 4. 2008

Česká televize zvažuje rozšířit síť svých současných deseti stálých zahraničních zpravodajů. V úvahu přichází obnovení pobočky v Londýně a zřízení nového postu v Tel Avivu či některém jiném městě na Blízkém východě. Stát by se tak mohlo podle ředitele zpravodajství ČT Milana Fridricha zhruba do jednoho roku až tří let.

V krátkodobém a střednědobém výhledu je to Londýn, Paříž, Tel Aviv… Londýn je určitě priorita číslo jedna, druhá priorita je pro mě Blízký východ, řekl Fridrich na zasedání Rady ČT k místům, která v prvé řadě připadají v úvahu pro zřízení nového postu zahraničního zpravodaje.

Stálého zpravodaje v Londýně nemá ČT od konce února 1999, kdy tehdejší zpravodaj Ivan Kytka odešel do české redakce BBC v Londýně. Události v Británii nyní pokrývá jedna ze dvou zpravodajek v Bruselu, případně ČT vysílá zvláštního zpravodaje z České republiky. K myšlence obnovit zpravodajský post v Londýně vede televizi mimo jiné role Británie jako důležitého hráče světové politiky i spojence USA v Afghánistánu a Iráku.

Británie je navíc podle Fridricha lidem v ČR velmi blízká, a to nejen historicky, kdy Londýn sloužil jako sídlo Benešovy exilové vlády za druhé světové války. V současnosti tam pracují již tisíce Čechů i Slováků, kteří zapouštějí kořeny, působí v bankách či mezinárodních organizacích nebo tam žijí na vlastní pěst, jejichž osudy mohou být zajímavé.

WT100 jmena

Co se týče Blízkého východu, zpravodaje tam už má delší dobu Český rozhlas. ČT o něm (zpravodaji) uvažuje už dlouho, jen se vždy objevilo něco, co bylo třeba řešit dříve, podotkl Fridrich. ČT tak například v souvislosti s letošní letní olympiádou zřídila post zpravodaje v Číně, kterým je Tomáš Etzler. Pak také chtěla ČT uzavřít věnec zemí obklopujících Česko, v nichž má televize zpravodaje, a zřídila proto pobočku ve Vídni.

Zdroj: ČTK, upraveno a zkráceno

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.