Hlavní navigace

ČT2 včera odvysílala první Souvislosti Jana Pokorného. Filosoficko-diskusní

Autor: archiv
Bohumil Herwig

První díl nového diskusního týdeníku zaměřeného na „velká společenská témata“ uváděla otázka „Čím více demokracie, tím méně práv?“

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Věnován byl populistům vítězícím ve volbách či vládě silné ruky, která přichází na řadu tehdy, když se lidé cítí ohroženi, což je v souvislosti s běženeckou krizí aktuální. A snaha odpovědět na palčivé otázky tu skutečně byla a někdy z hodně „jiných“ úhlů, ale i o tom má takovýto filosoficko-diskusní pořad být. Ostatně pozvání do studia k přímému přenosu přijali: politoložka Vladimíra Dvořáková, docent Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK Petr Pithart, filosof Václav Bělohradský a politolog a komentátor Josef Mlejnek.

Záměrem tvůrců, podle kreativního producenta Patricka Diviše, v jehož tvůrčí skupině pořad vzniká, bylo: Souvislosti Jana Pokorného se budou věnovat velkým společenským tématům, domácím, středoevropským i celosvětovým. A hlavně těm, která v danou chvíli rezonují. Chceme jít do hloubky k příčinám fenoménů, které budeme nahlížet často z netradičních úhlů pohledu a v souvislostech, které nejsou na první pohled zřejmé.

A že nepůjde jen o politiku, což je podle mého hodně důležité rozhodnutí, dokládají i oznámená témata, mezi nimiž má být i diskuse o vědeckých objevech, jakým bylo například nedávné oznámení týkající se gravitačních vln.

tip Content First Rozanek

A co jsem si z poklidné a příjemně filosofické diskuse odnesl pro sebe? Především dvě věci – demokracii chybí funkce „Diktátora“ v tom pravém slova smyslu, a chybí nám tudíž také návrat ke skutečně tradičním evropským hodnotám, tzn. k těm řeckým a římským. Každý si ale mohl odnést něco jiného, protože o tom to je. Provokovat k zamyšlení, nabídnout alternativy a pomoci vytvořit názor.

Pokud pro vás byl vysílací čas 22:20 hod. poněkud pozdní, pořad najdete ke zhlédnutí v iVysílání České televize, z něhož jsou odchyceny i fotografie v galerii.