Hlavní navigace

ČT2 zařadila do analogového vysílání z Kojálu piktogram

9. 10. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
9. 10. 2009

30. listopadu, tedy již koncem příštího měsíce, dojde k ukončení analogového vysílání kanálu ČT2 z vysílače Kojál a Česká televize proto do jeho vysílání natrvalo umístila od 8. října piktogram. Aby bylo možné z tohoto stanoviště k 1. prosinci spustit digitální zemské vysílání veřejnoprávního multiplexu na 29. kanálu a současně mohlo ještě nějakou dobu zůstat zachováno i analogové zemské vysílání ČT1, je na Kojálu nutné nejprve zaměnit analogové vysílací kmitočty ČT1 a ČT2, následně ukončit analogové vysílání ČT2.

Na 29. kanálu z Kojálu se od 8. října průběžně zobrazuje vedle piktogramu také textová lišta. Ta poskytuje základní údaje o blížícím se konci analogového zemského vysílání ČT2 z vysílače Brno – Kojál, doporučuje divákům, aby si zajistili digitální příjem, a odkazuje na zdroje podrobnějších informací. Přeladění analogového zemského vysílání ČT1 a ČT2 na vysílači Brno – Kojál proběhne 26. listopadu.

BRAND

Poté diváci zaznamenají záměnu ČT1 a ČT2 na předvolbách svých přijímačů, pokud přijímají oba programy shodně z Kojálu. Lidé přijímající z kóty Brno – Kojál jen jeden program a druhý z jiného vysílače (Brno – město – Barvičova nebo z některého z desítek analogových vysílačů malého výkonu rozesetých po celé jižní Moravě) budou mít rázem stejný program na dvou předvolbách současně. V tom případě bude potřeba chybějící program znovu naladit.

V Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském, Pardubickém kraji a na Vysočině je Kojál také zdrojem signálu pro některé dokrývače, a proto i zde se objeví textová lišta. ČT proto tato stanoviště přeladí na jiný zdroj signálu, a to z velké většiny ještě během měsíce října. Na ty zbývající si budou muset počkat diváci až po 1. prosinci. Po přeladění analogového převaděče divákům přijímajícím jeho signál zmizí z obrazovky piktogram i textová lišta a analogový příjem zůstane zachován bez nutnosti jakýchkoliv úprav na anténách či přijímačích. Podrobné informace o dokrývačích zveřejní ČT v závěru tohoto měsíce.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).