Hlavní navigace

ČTÚ hrozí O2 a Vodafonu kvůli cenám LTE dvoumilionovou pokutou

David Slížek

Tři velcí operátoři nabízejí virtuálům přístup k LTE příliš draze a dva z nich nesplnili nedávnou výzvu regulátora, aby své ceny upravili.

Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) došla trpělivost. Už před rokem trojici velkých operátorů veřejně varoval, že se mu nelíbí, za jakých podmínek nabízejí virtuálním operátorům datové LTE služby.

Jejich velkoobchodní ceny jsou podle ČTÚ příliš vysoké, takže virtuálové nemohou na trhu s LTE daty pořádně konkurovat. Letos v únoru tak operátory s vlastní sítí vyzval, aby své referenční nabídky snížili.

„Tento požadavek ČTÚ zcela splnila jako jediná společnost T-Mobile, když 11. března zveřejnila upravenou referenční nabídku, v níž v souladu s výzvou snížila cenu za 1 MB na 0,32 Kč,“ konstatuje úřad v tiskové zprávě.

Vodafone podle něj vyhověl jen částečně – velkoobchodní cenu sice snížil na 0,29 Kč za 1 MB, ale nabízí ji až operátorům s více než 250 tisíci SIM kartami. Společnost O2 pak podle ČTÚ nabídku neupravila vůbec. Obě firmy se zároveň proti výzvě odvolaly.

ČTÚ teď s dvojicí operátorů zahájil správní řízení, ve kterém jim hrozí až dvoumilionovou pokutou. 

„Nesouhlasíme se způsobem, kterým nám ČTÚ tuto povinnost uložil. Ten byl podle nás v rozporu se zákonem a neumožnil nám hájit svá procesní práva. Proto jsme vytýkané nedostatky dosud nenapravili a vůči postupu úřadu jsme již minulý týden uplatnili opravné prostředky. Obecně považujeme za nepřípustné, aby úřad zahájil sankční řízení ve chvíli, kdy společnost své právo podat proti uložené povinnosti opravný prostředek využila“ komentuje novinku mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Vodafone celou situaci odmítl komentovat. 

Chybějící konkurence

Regulátor zatím jde při snaze o snížení cen jednodušší cestou – přes kontrolu podmínek LTE aukce, ve které operátoři v roce 2013 získali kmitočty. Podle odstavce 5.7.2 musí po dobu 12 let od přidělení kmitočtů poskytovat všem zájemcům velkoobchodní nabídku přístupu k vlastní síti. 

„Výše ceny za poskytnutí velkoobchodní nabídky podle této kapitoly 5.7.2 Vyhlášení musí umožňovat stejně efektivnímu operátorovi ziskové podnikání na podřazeném trhu nebo trzích,“ stojí v podmínkách aukce.

Content 2017 - tip Footshop

Na to, že v oblasti dat není dostatečná konkurence, upozorňoval v únorovém rozhovoru na Lupě i předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák: „V momentě, kdy jste přítomen situaci, kdy si virtuální operátor stěžuje, že mu podmínky nevyhovují a že by chtěl jednat o lepších, a mobilní operátor mu odpoví ve smyslu ‚ale vždyť můžete jít za konkurencí‘, není to podle nás známka fungujícího trhu a myslím, že úřad se na to musí zaměřit,“ řekl.

Pokud by současná opatření nepomohla, má regulátor další možnosti: v extrémním případě by mohl pro neplnění podmínek aukce operátorům odebrat vydražené kmitočty. Případně by se mohl dát dlouhou a složitou cestou - stanovit tzv. relevantní trh a začít jej přímo regulovat.

Našli jste v článku chybu?
24. 3. 2016 13:27
Kamil (neregistrovaný)

Pokuty za 200mKč by se možná operátoři lekli, ale 2mKč se vysmějí.

24. 3. 2016 16:28
Hokynář se vzduchem (neregistrovaný)

Takže si to spočítáme. Operátor by měl zlevnit o 3 haléře na MB, tedy za prodaný GB 30Kč. Šedivek je cca 1M, kde cca 500K bere i data - typově 1GB. To je tržba 15 000 000M Kč měsíčně a dostanou pokutu ve výši 2M?Takže měsíčně, i kdyby tu pokutu dostali 1x měsíčně příjdou na 13míčů.. Tohle je věcí zákona, kde jsou výše pokuty stanoveny a s tím ČTÚ nic neudělá. Další věcí je, že stávající předpisy nemá nikdo chuť měnit, protože by musel začít pracovat - a to je na ČTÚ sprosté slovo

ČTÚ JE …