Hlavní navigace

ČTÚ krotí plány Českých Radiokomunikací s nasazením komerčního provozu DVB-T2

Lukáš Polák

Český telekomunikační úřad krotí plány Českých Radiokomunikací, které chtějí v Česku rozjet komerční provoz pozemní digitální televize označované jako DVB-T2. Rok 2013 je prý ohrožen.

Doba čtení: 1 minuta

Studenou sprchu od předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka dostali dnes na konferenci České asociace elektronických komunikací (ČAEK) zástupci Českých Radiokomunikací. Dvořák uvedl, že je velmi pesimistický v tom, zdali v roce 2013 začne v České republice komerční vysílání ve standardu DVB-T2, pozemní televize druhé generace. Postup zavádění DVB-T2 by měl být podle Dvořákových slov řízen tentokrát zákazníky a nikoliv operátory.

K TÉMATU: ČTÚ zatím nerozhodl o žádosti Českých Radiokomunikací na test DVB-T2

Radiokomunikace aktuálně počítají s tím, že se jim podaří získat povolení pro experimentální vysílání v DVB-T2 do druhé poloviny května, jejich naděje mírní ale právě ČTÚ. Jsem rád, že se Radiokomunikace vrhají do nikdy nekončícího procesu. Z hlediska kmitočtů se ale brzo dostaneme do tenkých. Kolem 50 % kmitočtů vypadne z dispozic pro televizní vysílání z důvodu digitální dividendy, uvedl předseda Rady ČTÚ.

ČTĚTE TAKÉ: Zájem o vlastní multiplex DVB-T2 má prý i Nova. Chce kontrolovat kmitočty

ČTÚ nebude souhlasit s experimentem, který by měl komerční charakter. Po zkušenostech, které máme, se nesmíříme s tím, že by se zákazníci stali rukojmími, konstatoval Pavel Dvořák. Bez soutěže na vysílání v DVB-T2 nikdo nemůže podle nejvyššího zástupce ČTÚ získat kmitočty. Experiment, který chtějí Radiokomunikace rozjet, musí být definován jasnými technickými cíli a musí v něm být definováno, jak dlouho bude fungovat a kde bude probíhat.

Našli jste v článku chybu?