Hlavní navigace

ČTÚ obhajuje rozhodnutí Novy ponechat analog v západních Čechách

2. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

2. 10. 2009

Nova při digitalizaci televizního vysílání v západních Čechách nepostupovala podle Českého telekomunikačního úřadu v rozporu s Technickým plánem přechodu. Agentuře ČTK to sdělil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Analogové vysílání v územní oblasti Plzeň mělo být podle TPP ukončeno nejpozději 30. září, Nova však zde ponechala v provozu dva analogové vysílače u Chebu a Domažlic. Nova postupuje podle TPP, musela vypnout Krašov, ale na zbývající vysílače se vztahují podmiňující ustanovení TPP, kdy může vyčkat dořešení dokrytí, uvedl Dvořák. ČTÚ podle něj už v průběhu léta navrhl několik variant řešení, jejich realizace se ovšem nechala „na poslední chvíli“.

KL22_nominace

Podle vládního koordinátora digitalizace Zdeňka Duspivy nezbývá než rozhodnutí Novy respektovat. Informační kampaň k přechodu na digitální vysílání, do níž se Nova v západních Čechách nezapojila, bude pokračovat. Duspiva uvedl, že diváci v této oblasti byli na ukončení zemského analogového televizního vysílání připraveni velmi dobře.

Agentura ČTK dále uvádí, že podmínky vycházející z Technického plánu přechodu nejsou podle předsedy Rady ČTÚ Dvořáka skutečně splněny. V celé územní oblasti Plzeň není celkové pokrytí digitálním signálem není vyřešeno. Diváci by při vypnutí všech analogových vysílačů v regionu museli přeladit na přechodný digitální kanál 66, který by museli po roce znovu změnit. Navíc by patrně byli nuceni nahradit antény, jelikož přechodný kanál je na jiné frekvenci, dodal Dvořák.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.