Nikoli přes 80 procent, ale lehce nad 75 procent obyvatel České republiky může momentálně přijímat signál Regionálních sítí 7 a 10, v nichž Česká televize od soboty šíří svoje dva nové programy: dětskou ČT :D a uměleckou ČT art. Informaci zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který přiděluje vysílací kmitočty a stanovuje maximální možné výkony vysílačů. „Do kalkulace jsou zahrnuty vysílače obou regionálních sítí,“ konstatuje nový mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
K TÉMATU: ČT :D a ČT art doma nenaladí ani generální ředitel České televize Petr Dvořák
„Vyšší procento pokrytí, které se nyní prezentuje v médiích, není chybné, pouze vychází z odlišné metody výpočtu,“ vysvětlil ředitel odboru správy kmitočtového spektra Jiří Duchač. „Vzhledem k tomu, že se při použité metodě výpočtu vychází z modelu terénu, ve kterém se neuvažuje se zástavbou, předpokládáme, že v některých oblastech a lokalitách bude reálné pokrytí televizním signálem nižší od pokrytí vypočteného,“ dodal. „To se může týkat především okrajových oblastí pokrytí signálem z jednotlivých vysílačů nebo v zástavbě obcí.“
ČTĚTE TAKÉ: Kde momentálně vysílají ČT :D a ČT art? Podívejte se mapy pokrytí
ČTÚ poskytuje informace o pokrytí všech pozemních televizních i rozhlasových sítích na speciálním webu http://dtv.ctu.cz, na němž jsou dostupné i mapy pokrytí a databáze s technickými údaji o vysílačích. Mapa, kterou ČTÚ na svých stránkách prezentuje, současně umožňuje znázornit pokrytí signálem získané výpočtem pomocí jiné metody, které více zohledňuje terénní nerovnosti. Úřad připomíná, že v případě problémů s příjmem požadované sítě je na místě konzultace s pracovníky odborné anténářské firmy. „Ti mohou nejlépe posoudit, zda k řešení postačí například jiné nastavení antény, nebo signál není v dané lokalitě dostatečný,“ konstatuje ČTÚ.