Hlavní navigace

ČTÚ rozšiřuje svůj spotřebitelský semafor o šestici virtuálních operátorů

Jan Beránek

Služba, která hnula před koncem loňského roku žlučí všem velkým operátorům, se rozšiřuje.

Doba čtení: 1 minuta

Šest nových sloupečků přibylo na spotřebitelském semaforu Českého telekomunikačního úřadu. K O2, T-Mobilu, Vodafonu a UPC totiž úřad nově připojil i virtuální operátory. 

„Vedle opakované analýzy smluvní dokumentace všech tří síťových operátorů a jednoho dalšího významného poskytovatele připojení k internetu ČTÚ vyhodnotil nově také smluvní podmínky šesti virtuálních operátorů,“ vysvětluje mluvčí úřadu Martin Drtina s tím, že od každého síťového operátora byli vybráni dva nejvýznamnějších poskytovatelé, se kterými má síťový operátor uzavřenu velkoobchodní smlouvu o přístupu ke službám.


Zdroj: ČTÚ

Semafor ukazuje, jak vypadají smluvní podmínky operátorů.  „Ke každé z 12 hodnocených oblastí ČTÚ přidělil jednu ze tří barev: červenou, žlutou nebo zelenou, se zdůvodněním, proč je příslušná část smluvních podmínek hodnocena právě takto,“ dodává Drtina. 

TVCON 2018 Tip goNET

Všem hodnoceným poskytovatelům pak dal podle Drtiny úřad možnost se seznámit s výsledky provedeného hodnocení, a to v předstihu před jeho zveřejněním. 

Předvánoční premiéra semaforu totiž vyvolala u operátorů až nevánoční pozdvižení. Kromě UPC si stěžovali i operátoři zapojeni v APMS. Zatímco operátorům vadilo, že nejsou v přehledu zapojeni i další operátoři, tak UPC se nelíbilo to, že si úřad dovolil hodnotit jejich smlouvy bez předchozího upozornění. "Je pro nás velkým zklamáním a zpronevěřením vůči základním zásadám veřejné správy, když bez jakéhokoli náznaku předchozí názorové konfrontace a poskytnutí prostoru pro vysvětlení, zasahuje regulátor podobným způsobem do práv a oprávněných zájmů operátorů a tento navíc vydává za odpovědný výkon dobré správy,“ tvrdil před koncem roku David Frodl z UPC.

Našli jste v článku chybu?