Hlavní navigace

ČTÚ: Díky našim prověrkám napravují operátoři své podmínky a smlouvy

Autor: ČTÚ
Marek Janouš

ČTÚ se pochlubil tím, že přiměl T‑Mobile zrušit omezení „neomezených“ tarifů. Jinak totiž T‑Mobilu hrozilo zahájení správního řízení.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

T‑Mobile se sám vzdal omezení „neomezených“ tarifů poté, co Český telekomunikační úřad ohlásil záměr zahájit se společností správní řízení, pochlubil se úřad v dnes vydané tiskové zprávě.

ČTÚ se nelíbilo, že tarify „S námi“ byly v podrobných podmínkách původně omezeny na deset tisíc volných minut anebo textových zpráv bezplatně; nad tuto mez byly další minuty nebo SMS zpoplatněny. T‑Mobile omezení zrušil k 1. říjnu.

Ochrana spotřebitele v telekomunikacích patří do působnosti ČTÚ od roku 2012. Od té doby průběžně prověřuje například uzavírané účastnické smlouvy nebo podmínky služeb, a to často na podněty od veřejnosti.

Některé nedostatky prý přetrvávají: „Zásadní výtky ze strany ČTÚ se stále týkají informování o minimální úrovni kvality poskytovaných služeb a obecné nepřehlednosti smluvních podmínek, které sestávají z velkého množství dokumentů,“ říká v tiskové zprávě předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Další významné změny se očekávají v souvislosti s novelou zákona o elektronických komunikacích, která se zaměřila na některé dosud nepostižitelné nežádoucí praktiky operátorů. V návaznosti na ni musejí operátoři upravit své obchodní podmínky v zákonem stanovené lhůtě šesti měsíců od její účinnosti, tedy do 8. února 2014,“ píše se dále ve zprávě.

NMI-tip-recnice1

Poté ČTÚ znovu prověří obchodní podmínky a znovu pohrozí správním řízením, neshledá‑li je v pořádku. Jde například o „neúplné informace o tom, která koncová zařízení v síti jsou či nejsou povolená a jaké technické požadavky musí splňovat“.

Úřad v tomto pololetí prověřil i čtyři desítky operátorů menších a virtuálních, a to s podobným výsledkem — že operátoři své dokumenty buďto už opravili, nebo se zavázali k tomu, že je brzy opraví, uzavírá ve své zprávě ČTÚ.